Najlepszy telefon do robienia zdjęć? Zerknij na nowe modele, które pozwalają zrobić naprawdę udane fotki!

To nie mit: telefon już dawno przestał nam służyć głównie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. W dobie smartfonów, najważniejsza jest łączność z Internetem i social-media. Prawie każdy użytkownik Internetu ma konto na którymś z serwisów oferujących nam darmową komunikację z własnymi znajomymi i milionami osób na całym świecie.

Social media nierzadko zastępują nam większość kontaktów z ludźmi, a werbalne komunikaty zastępuje przekaz wizualny. Robimy zdjęcia – sobie, najbliższym, otoczeniu… Do tego zaś przydaje się niezły sprzęt. Nie każdy ma finanse i ochotę na lustrzankę; jednak dzisiejsze smartfony wyposażone są w aparaty, które bez problemu radzą sobie z fotkami. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu?

Wszyscy mamy tam konta

Popularność portali społecznościowych zdecydowanie rośnie: według statystyk naukowców, aż 70 proc. korzystających z Internetu Polaków ma konto na jednym z nich. Te konta-wizytówki stały się już podstawą do poznawania innych i podtrzymywania komunikacji z przyjaciółmi. Instagram nie musi być jednocześnie foto-pamiętnikiem złożonym z naszych prywatnych zdjęć i nagrań: dla wielu osób, to doskonałe narzędzie do budowania własnej marki i… zarabiania pieniędzy. Wysoka interaktywność, szybkie reakcje, ogromny zasięg – to czynniki, które według naukowców sprawiły, że konta w social-mediach stały się tak sprawnym narzędziem marketingowym. Ponad połowa korzystających z serwisów społecznościowych lajkuje aż dziesięć stron ciekawiących ich marek. Szczególną popularnością cieszą się oczywiście serwisy nastawione na podtrzymywanie relacji społecznych – ważne również dlatego, że pozwalają nam na intensywną promocję własnego Ja. To wręcz fenomen: niby nie musimy mieć konta w portalu społecznościowym, ale jednak korzyści przewyższają minusy jego prowadzenia, czyli czas i brak anonimowości. To zjawisko naukowcy nazwali już zresztą efektem Facebooka .

Jak zrobić selfie idealne?

Selfie, czyli własny autoportret wrzucony do sieci, to domena przede wszystkim nastolatków: aż 66 proc. z nich regularnie zarówno ogląda, jak i udostępnia treści w kanałach social media. Jednak przekonują się do niego również dorośli. Urok dobrego selfie to nie tylko twój wygląd i poza, ale też – dobre wykonanie. W Internecie roi się od stron, gdzie eksperci częstują nas sztuczkami w stylu: jak przechylić głowę i z której strony robić zdjęcie, by wypaść dobrze. Jednak warto pamiętać o tym, że potrzebny jest też dobry sprzęt do samego wykonania fotografii. I tutaj całkiem nieźle sprawdzi się odpowiedni smartfon. Na jaki warto zwrócić uwagę?

Sony Xperia XZ2 – aparat klasy Premium

Ciekawą opcją do rozważenia jest niewątpliwie model Sony z podwójnym aparatem – Sony Xperia XZ2. Po co nam w smartfonie aż dwa aparaty? Podczas gdy jeden koncentruje się na kolorach, drugi dba o idealne zdjęcia czarno-białe. Specjaliści na blogu Sony tłumaczą, że kiedy aparat skupia się na kolorach, nierzadko gubi inne dane – podwójny system dwumodułowego aparatu Motion Eye™ Dual ma sobie właśnie z tym poradzić. To ciekawa i z pewnością innowacyjna opcja dla fanów fotografowania – tak w kolorze, jak i we wracającej do łask wersji black&white.

Sony Xperia XZ3 – najlepszy smartfon do zdjęć i nagrań na rynku?

Jedną z najciekawszych opcji do rozważenia jest także inny model japońskiej marki – Sony Xperia XZ3. Wyświetlacz HDR OLED o przekątnej 6 cali i rozdzielczości QHD+ o proporcjach 18:9 to technologia, która robi wrażenie. Tę samą innowacyjną technologię firma Sony zastosowała już wcześniej w telewizorach z linii BRAVA. Dzięki niej, mamy nad wyraz realne poczucie głębi obrazu – roztaczają się przed nami nasycone barwy i doskonały kontrast. To znakomity smartfon do oglądania filmów na YouTube! Na uwagę zasługuje brak notcha, czyli wcięcia, które zazwyczaj znajduje się w górnej części ekranu. Wyświetlacz zajmuje zatem cały jego przód. Krawędzie smartfonu są zaokrąglone – dzięki temu, model ma nie tylko elegancki wygląd, ale też po prostu dobrze leży w dłoni. Inteligentna technologia bocznego sensora (tak zwany side sense) również ułatwia nam obsługę telefonu podczas oglądania nagrań. Nie tylko więc zrobimy odpowiednie zdjęcie – ale też obejrzymy twórczość innych. Dźwięk w Sony Xperia XZ3 nie odbiega zresztą jakością od obrazu – zawdzięcza to technologiom High-Resolution Audio1 oraz LDAC, a także ulepszeniu transmisji strumieniowej Bluetooth.

Kreator 3D – zrób siebie w smartfonie

Wróćmy jednak do zdjęć: tutaj model Sony Xperia XZ3 również ma się czym pochwalić. Nowoczesny, inteligentny aparat 13 MP z systemem Motion Eye™ oraz technologia obrazowania opracowana przez Sony, to ogromne atuty XZ3. Szczególnym pomysłem jest z pewnością Kreator 3D: dzięki niemu, łatwo można zeskanować dowolny obiekt z otoczenia (a także – własną twarz) i wydrukować zdjęcie… drukarką 3D. Zresztą, przygotowany w ten sposób avatar 3D może zostać również udostępniony na Facebooku czy Instagramie. Jeśli to wciąż za mało, przejdźmy do nagrywania filmów: tu model może pochwalić się technologią 4K HDR1 i ogromną intensywnością i wyrazistością barw. Dostępna jest także opcja nagrywania w zwolnionym tempie (960 klatek na sekundę) w rozdzielczości Full HD; trybami można dowolnie manipulować, z łatwością więc pobawisz się w reżysera naprawdę unikatowych ujęć.

Czy smartfon to wytrzyma? Bateria w Sony Xperia XZ3

Przeglądanie zdjęć, filmów i nagrań niestety wiąże się z szybkim ubytkiem baterii. Ale producenci Sony pomyśleli i o tym. Procesor w modelu Xperia XZ3 – Qualcomm® Snapdragon™ 845 Mobile Platform – jest wyjątkowo sprawny. Mamy również aż 3330 mAh pojemności baterii. Usługa inteligentnej optymalizacji dopełnia dzieła: bateria tego modelu jest w stanie spokojnie wytrzymać bez ładowania cały dzień. Przy intensywnym korzystaniu z telefonu, zadziała z wyprzedzeniem tryb Sony Stamina, który ochroni energię przed dalszą , zbyt energochłonną eksploatacją. Na podstawie statystyk danych korzystania z telefonu, model Sony Xperia XZ3 sam potrafi przewidzieć jak długo jeszcze jest w stanie funkcjonować smartfon, nim będzie wymagał bezzwłocznego podłączenia. Samo ładowanie jest bezproblemowe: duża w tym zasługa bezprzewodowej podstawki ładującej WCH20.

Czy warto kupić smartfon do zdjęć?

Prezentowanie się w social mediach daje nam ogromne możliwości: to stąd bierze się szalona popularność Instagrama (za: Paliszkiewicz, 2016) oraz Snapchata (za: Żyliński, 2016). Dziennie użytkownicy serwisów społecznościowych udostępniają aż 40-60 miliardów zdjęć (za: Ciereszko, 2015). Dla wielu osób to pole prezentacji własnej twórczości: graficznej (za: Myślak, Siudak; 2016) i fotograficznej (za: Drozdowicz, 2016). Portale mogą być twoją szansą na stworzenie naprawdę fajnego wizerunku: pozwól sobie, by wyglądał profesjonalnie, również pod kątem technikaliów. W tym z pewnością pomoże ci właśnie smartfon z odpowiednim aparatem – na przykład, jeden z przedstawionych wyżej.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz