Okres grzewczy to czas, gdy w wielu domach powietrze staje się wyjątkowo suche. W efekcie o wiele ciężej nam oddychać. Dlatego wielu z nas postanawia wyposażyć się w nawilżacz powietrza. Co to za urządzenie? Jak działa i dlaczego warto go mieć w swoim domu?
Nawilżacz powietrza – czym jest i jak działa?
Nawilżacz powietrza to proste urządzenie, zwykle zasilane prądem elektrycznym, którego zadaniem jest odpowiednie nawilżenie powietrza przez oddawanie do niego pary wodnej. Urządzenie posiada specjalny zbiornik, do którego nalewamy odpowiednią ilość wody, a następnie ustawiamy specjalnym programatorem, z jaką intensywnością ma ona zamieniać się w parę wodną i wydostawać się na zewnątrz. Istnieją też prostsze model nawilżaczy – są to po prostu nieduże zbiorniki na wodę, które zawiesza się na grzejnik. Pod wpływem ciepła grzejników woda w zbiorniku zaczyna parować i unosić się w formie pary wodnej do powietrza. Są to tradycyjne nawilżacze parowe.
Istnieją też modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe, a także z wbudowanym jonizatorem. Każdy z nich w nieco inny sposób poprawia jakość powietrza w mieszkaniu, odpowiednio je nawilżając i oczyszczając. Najczęściej jednak decydujemy się na parowy nawilżacz powietrza, gdyż jest to rozwiązanie niedrogie, a skuteczne.
Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza?
Suche powietrze to zjawisko pojawiające się niemalże w każdym domu ogrzewanym w okresie zimowym, i nie ma tu znaczenia sposób ogrzewania. Suche powietrze może powodować wysychanie śluzówki, co z kolei powoduje kaszel, ponadto obniża się nasza odporność, spada jakość snu, a wszystko to może prowadzić do częstszych zachorowań.
Zbyt suche powietrze jest wręcz zabójcze dla osób z astmą i alergików, gdyż zwykle rozwijają się w nim bakterie i pleśnie. W takim przypadku zarówno nawilżacz, jak i oczyszczacz powietrza to dwa niezbędne urządzenia w domu, które będą stale kontrolować stan powietrza, jakim oddychamy.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz