Nerwica żołądka, kolka wątrobowa – co warto wiedzieć?

Nerwica żołądka – jak często spotkałeś się z tym określeniem? W naszych czasach stało się ono bardzo popularne, co niestety nie jest dobrym rodzajem „sławy”. Można śmiało powiedzieć, że ta choroba to choroba cywilizacyjna XXI wieku, bowiem cierpi na nią zatrważająca ilość osób. Jeszcze smutniejszy jest fakt, że w dużej części są to młodzi, chciałoby się rzec, pełni życia i zdrowia ludzie. Wielu z nich nawet nie wie, że nabawiło się nerwicy żołądka, gdyż objawy mogą wskazywać na coś zupełnie innego. Jakie są objawy nerwicy żołądka? Jak wygląda jej leczenie? I czym różni się od podobnego zjawiska, jakim jest kolka wątrobowa? Sprawdźmy.

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to szereg objawów ze strony układu pokarmowego będące efektem nadmiernego, długotrwałego stresu, braku odpowiedniej miary wypoczynku i przepracowania – czyli czegoś, co dla wielu osób jest niestety życiem codziennym. Może rodzić się pytanie: jaki wpływ stres może wywierać układ pokarmowy? Otóż może, i to bardzo duży.

nerwica żołądka
Nerwica żołądka to szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego wynikających z nadmiernego stresu.

W całym organizmie ludzkim znajduje się miliony komórek i połączeń nerwowych. Najwięcej znajduje się ich w żołądku. Z tego względu jest on szczególnie wrażliwy na wszelkie czynniki stresogenne pobudzające komórki nerwowe. Stąd bardzo często, gdy tylko czymś się zestresujemy, możemy odczuwać ból żołądka i mdłości. Przy nerwicy żołądka objawy te są znacznie bardziej rozbudowane i długotrwałe. Oprócz bólu żołądka i mdłości, mogą także wystąpić: uczucie ciężkości i sytości nawet po lekkim posiłku, kolka, wymioty, zgaga, niestrawność, zaparcia bądź biegunka, utrata apetytu. Charakterystycznym w nerwicy żołądka jest fakt, że objawy te nasilają się zwłaszcza w sytuacji stresowej, na przykład przed jakimś ważnym spotkaniem, egzaminem czy w obliczu jakiejś istotnej zmiany w naszym życiu.

Jak sobie radzić w obliczu nerwicy żołądka?

Leczenie nerwicy żołądka jest niestety bardzo złożone i nie opiera się jedynie na przyjmowaniu konkretnych lekarstw, które zniwelują objawy. Jak wspomnieliśmy na wstępie, problem tkwi w sposobie życia, niejednokrotnie w naszej psychice, dlatego zmiany powinniśmy rozpocząć od tej dziedziny życia. Przede wszystkim musimy unikać wszystkiego, co wywołuje silny stres i, co za tym idzie, objawy nerwicy żołądka. Oczywiście, nie da się całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, niemniej można wiele zrobić, by był on mniejszy, a przede wszystkim, by nie był destrukcyjny. Czasem konieczna może się okazać zmiana pracy na mniej absorbującą, czasem warto udać się do psychoterapeuty, by poukładać swoje życie. Koniecznie trzeba też znaleźć czas na odpowiednią dawkę snu, wypoczynku i relaksu. Wszystko to jednak będzie miało sens dopiero wtedy, gdy lekarz wykluczy inne choroby. Podobnie mogą się objawiać choroby nowotworowe żołądka, jelita grubego czy przełyku, dlatego nigdy nie stawiajmy diagnozy samodzielnie.

nerwica żołądka
Na nerwicę żołądka najczęściej cierpią osoby przepracowane, z nadmierną ilością obowiązków na głowie.

Oprócz odpowiedniego stylu życia, w leczeniu nerwicy żołądka ważna jest także dieta. Lekarze zalecają, by w codziennej diecie ograniczyć spożycie kawy, herbaty i alkoholu, gdyż mają drażniące działanie na delikatną śluzówkę żołądka i mogą nasilić objawy choroby. Ponadto warto wzbogacić dietę w produkty zawierające błonnik, który poprawia trawienie i perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnianie. Zaleca się też picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie oraz unikanie dymu papierosowego.

Istnieją też doraźne sposoby na radzenie sobie z objawami nerwicy żołądkowej. Naturalny lek na ból żołądka to oczywiście zioła, z których warto korzystać. Zaopatrzmy się na przykład w napar z rumianku, który działa uspokajająco, napar z chmielu, który łagodzi drażliwość i obniża ciśnienie, oraz krwawnik, który ma działanie rozkurczające.

nerwica żołądka
Napar z rumianku to naturalny sposób na uspokojenie przy nerwicy żołądkowej.

Dobrym pomysłem z takich doraźnych pomocy jest także skorzystanie z relaksacyjnych technik typu joga, aromaterapia czy muzykoterapia. Natomiast przy silnych stanach lękowych najrozsądniej będzie skontaktować się z psychiatrą, który po dokładnym wywiadzie może zalecić stosowanie leków uspokajających i przeciwlękowych – jednak sięganie po nie zawsze powinno być ostatecznością. Musimy pamiętać, że tego typu środki nie rozwiązują problemu, a stosowane w nadmiarze mogą uzależnić.

A czym jest kolka wątrobowa – pokrewne schorzenie, o którym wspomnieliśmy wcześniej?

Czym jest kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa, nazywana też żółciową, to dolegliwość związana z nagłym i silnym bólem brzucha w okolicach żeber po prawej stronie lub w nadbrzuszu. Zwykle ból pojawia się po zbyt obfitym czy też tłustym, ciężkostrawnym posiłku. Objawy kolki wątrobowej są niestety bardzo nieprzyjemne – ból niejednokrotnie promieniuje aż do pleców, a towarzyszą mu zgaga, wzdęcia lub nawet wymioty. Główną przyczyną występowania kolki wątrobowej jest niewłaściwy sposób odżywiania – a konkretnie spożywanie nadmiernej ilości pokarmów tłustych, podwyższających poziom cholesterolu. To z kolei prowadzi do powstawania złogów odkładających się w woreczku żółciowym i zaburzających jego pracę. W efekcie, by ją wykonać, woreczek musi kurczyć się intensywniej niż normalnie, co właśnie jest przyczyną silnych bólów. Zatem ból kolkowy występuje w momencie, gdy utrudnione jest przemieszczanie się zmagazynowanej żółci, gdyż na swojej drodze napotyka złogi. Efektem nieleczonej kolki wątrobowej może być na przykład kamica żółciowa, która stanowi już poważną jednostkę chorobową.

nerwica żołądkowa
Kolka wątrobowa to dolegliwość, która dotyka osoby lubiące jeść ciężkostrawne, tłuste potrawy, a co za tym idzie, mają podwyższony poziom cholesterolu.

Jak więc sobie radzić z kolką wątrobową? Przede wszystkim należy usunąć jej przyczynę, czyli zmienić sposób żywienia i kontrolować poziom cholesterolu. Poza tym można łagodzić objawy kolki wątrobowej poprzez podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamolu, by uśmierzyć ból. Jeżeli mamy do czynienia z kamicą pęcherzyka żółciowego, konieczne może być jego usunięcie.

Nerwica żołądka i kolka wątrobowa to nieprzyjemne schorzenia, na których rozwój mamy ogromny wpływ. Dbajmy więc o swoje zdrowie poprzez odpowiedni styl życia i właściwe odżywianie – nasz organizm na pewno nam się za to odwdzięczy!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz