Niezręczne momenty na pierwszej randce – czym stresują się polscy single?

Niezręczne momenty na pierwszej randce – czym stresują się polscy single?

 • Aż 78% randkujących singli uważa, że pierwsze minuty pierwszego spotkania są najbardziej nerwowymi momentami w randkowaniu.
 • Blisko połowa respondentów nie jest pewna, jak zacząć rozmowę, 44% nie wie, w jaki sposób się przywitać, a prawie 1/3 doświadczyło zakłopotania, gdy ze swoją „randką” próbowali przywitać się na różne sposoby.
 • Anna Szlęzak, ekspert od relacji, podpowiada, jak poradzić sobie z niezręcznościami i skupić się na dobrej zabawie.

06 kwietnia 2022 r., Warszawa: Znasz to uczucie, gdy poznajesz kogoś w aplikacji randkowej, wymieniacie coraz więcej wiadomości i świetnie wam się rozmawia? Nie ma na co czekać, pora na pierwszą randkę! Tylko nie zawsze jest ona idealna, a samo pierwsze spotkanie może powodować wiele niezręczności. Badoo – najpopularniejsza aplikacja randkowa w Polsce – sprawdziła, jakie uczucia towarzyszą Polakom na pierwszych spotkaniach, a także co nas wprawia w zakłopotanie, gdy poznajemy kogoś „na żywo”. Jak sobie z tym radzić, żeby jednak dobrze się bawić na randce? Na to pytanie odpowiada Anna Szlęzak, ekspert od relacji.

Pierwszych kilka minut

Każdemu zależy na zrobieniu dobrego, pierwszego wrażenia. Może właśnie dlatego pojawiają się obawy na myśl o pierwszej randce – gdy masz z kimś dobry kontakt online, chcesz, żeby tak zostało „w realu”. Kiedy, zdaniem Polaków, pojawiają się największe emocje?

 • Dla 78% pierwsze kilka minut pierwszej randki to najbardziej stresujący moment całego randkowania. Na szczęście trema mija średnio po niecałych 15 minutach.
 • 80% badanych przyznaje, że czuje zdenerwowanie już w drodze na spotkanie.
 • Większość randkowiczów – 65% – emocjonuje się maksymalnie na 2 godziny przed spotkaniem. Jednak rekordziści, których jest ok. 4%, stresują się dłużej niż na dwa dni przed pierwszą randką!

Jak wyjaśnia Anna Szlęzak, ekspert od relacji: “Te liczby są naprawdę duże i pokazują, że większość z nas stresuje się przed pierwszą randką. Ale można też spojrzeć na te wyniki z innej strony. Skoro 8 na 10 osób odczuwa zdenerwowanie, to daje nam bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba, z którą się spotykamy, czuje się podobnie jak my. Pamiętanie o tym powinno pomóc nam się zrelaksować przed i w trakcie spotkania”.

Jak się przywitać?

Pierwsze niezręczności podczas randki zdarzają się już na samym jej początku. Bo jak się przywitać? Przytulić? Pocałować w policzek? Przybić “żółwika”? Czy zachować dystans, którego nauczyła nas pandemia? Jeśli masz takie rozterki, bez obaw – nie należysz do wyjątków:

 • 46% randkowiczów nie wie, co powiedzieć na powitanie, a 44% ma wątpliwości, jak najlepiej przywitać swoją “randkę”.
 • Dla prawie 30% niekomfortowym momentem jest ten, kiedy próbują się przywitać w różny sposób. To może być niezręczne, szczególnie gdy nie wiemy, jak z tego wybrnąć.
 • 31% randkujących singli przyznaje, że obecnie na pierwszych randkach czuje się bardziej niekomfortowo niż w czasach sprzed pandemii.

Co jeszcze powoduje tremę?

Gdy chcesz zaprezentować się jak najlepiej podczas pierwszego spotkania, nie pomaga myślenie o tym, co może pójść nie tak. A obawy mogą być różne:

 • 28% Polaków martwi się, że nie rozpozna swojej randki i pomyli ją z kimś innym. I nie musi to wynikać z różnicy pomiędzy zdjęciami a rzeczywistym wyglądem – wystarczy szczypta zdenerwowania, co ułatwia pomyłkę.
 • Prawie 1/5 obawia się, że pomyli miejsce spotkania. Z kolei 14% boi się, że rozleje drinka, co również może być niezręczne.

Obawy a doświadczenia

Choć rysowanie czarnych scenariuszy może być zwyczajnymi projekcjami, jest w nich ziarnko prawdy. Badoo dopytało o krępujące sytuacje, jakich Polacy doświadczyli na pierwszych randkach. Okazało się, że niezręczne momenty są czymś zupełnie normalnym:

 • 29% randkowiczów doświadczyło niezgrabnego przytulenia na powitanie.
 • 27% faktycznie miało trudność w rozpoznaniu osoby, z którą byli umówieni.
 • 1/4 ciągnęła drzwi zamiast pchać i odwrotnie. 21% potknęło się lub przewróciło, a 16% polskich randkowiczów rzeczywiście rozlało drinka. To się po prostu zdarza.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz