Nadejście jesieni to dla osób pasjonujących się ogrodnictwem czas wytężonych prac. Ogród jesienią wymaga wielu prac porządkowych i przygotowawczych związanych z nadejściem zimy. To również czas, gdy zmieniamy nieco wygląd swojego ogrodu i sadzimy nowe kwiaty oraz krzewy. Niewątpliwie wymaga to jednak sporej wiedzy. Przede wszystkim: jakie prace porządkowe należy wykonać w ogrodzie jesienią? Jakie kwiaty sadzone jesienią mamy do wyboru? I jak zabezpieczyć rośliny przed nadejściem zimy i mrozu?
Ogród jesienią – od czego zacząć pracę?
Prace porządkowe w ogrodzie będą się od siebie różnić w zależności od wielkości ogrodu i jego zagospodarowania. Inaczej będziemy dbać o niewielki ogródek przydomowy z kilkoma rabatami, a inaczej o przestronny ogród z dużym trawnikiem, drzewami, krzewami i wieloma innymi roślinami. Z tego względu omówimy ten temat raczej ogólnie, aby każdy ogrodnik znalazł tu wskazówki przydatne w jego przypadku. Jak już wspomnieliśmy na początku, jesień to przede wszystkim czas porządków.
Koszenie trawy czy usuwanie opadniętych liści to właściwie zadania, które trzeba regularnie powtarzać, by ogród wyglądał czysto i schludnie. Ale są też zadania, które wykonujemy jednorazowo, za to mają one ogromne znaczenie. Koniecznie trzeba je zrobić jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków, a więc przełom października i listopada to najlepszy moment.
Porządkowanie rabat z roślinami krok po kroku
Uporządkowania wymagają najpierw rabaty w roślinami jednorocznymi. Warto zacząć od usunięcia chwastów i resztek zasianych roślin. Następnie nawozimy rabatę odpowiednim środkiem – kompostem, obornikiem lub nawozem sztucznym. Tuż przed nadejściem zimy należy rabatę przekopać, pozostawiając ziemię w ostrej skibie. Teraz możemy wziąć się za porządkowanie rabat z roślinami wieloletnimi. Zacznijmy od przycięcia i usunięcia uschniętych części bylin. Możemy pozostawić zaschnięte kwiatostany lub owocostany, gdyż będą ładną ozdobą ogrodu nawet zimą. Oprócz tego musimy się pozbyć (najprościej poprzez spalenie) części roślin chorych. Na koniec wygrabiamy dokładnie zeschnięte i opadnięte liście z rabaty.
Podlewanie roślin i porządkowanie trawnika
Ogród jesienią wymaga też obfitego podlewania. Szczególnie musimy pamiętać o podlaniu jeszcze przed nadejściem przymrozków roślin dwuletnich rosnących w gruncie, a także liściastych i iglastych krzewów zimozielonych. Sprawi to, że rośliny będą mogły przez okres zimowy pobierać wodę z gruntu, gdy nie będzie ona zamarznięta, a to z pewnością ułatwi im przetrwanie do wiosny w dobrym stanie. Jeśli chodzi o trawnik, warto wiedzieć, iż jesienią kosimy go rzadziej i wyżej niż w inne pory roku. Ostatnie koszenie należy wykonać pod koniec października lub na początku listopada. Jeżeli mamy możliwość, przeprowadźmy aerację trawnika.
Oprócz tego przed zimą oczyśćmy go dokładnie z opadłych liści, gałązek, mchów czy innych resztek roślin, by nie gniły na trawniku i nie powodowały jego żółknięcia. Na dużych trawnikach bardzo pomocna i wygodna może okazać się dmuchawa do liści. W mniejszych ogródkach w zupełności wystarczą grabie ogrodowe i taczkę do wywozu nieczystości.
Jak zaaranżować ogród jesienią?
Jak już wspomnieliśmy, jesień to bardzo dobry czas na zasianie nowych kwiatów, by na wiosnę cieszyły nas swym pięknem. Jakie kwiaty warto sadzić jesienią? Już od połowy września aż do pierwszych przymrozków śmiało możemy sadzić w ogrodzie drzewa i krzewy liściaste z odkrytym korzeniem i balotowane, czyli korzenie umieszczone w siatkach z torfem. Drzewa i krzewy w doniczkach można sadzić właściwie cały czas, za wyjątkiem dużych upałów, do czasu aż ziemia będzie zamarznięta. Jesienią poleca się też sadzenie drzew i krzewów owocowych. Po ich zasadzeniu należy je intensywnie podlewać i ochronić przed nadejściem mrozów. Jeżeli zależy nam na zasadzeniu nowych kwiatów ogrodzie, jesienią z powodzeniem przyjmą się tulipany, hiacynty, przebiśniegi, szafirki czy narcyzy i krokusy.
Najlepiej zasiać cebulki na początku października, by miały szansę dobrze ukorzenić się w ziemi jeszcze przed nadejściem mrozów. Dzięki temu wczesną wiosną, gdy wszystko dopiero budzi się do życia, w naszym ogrodzie kwiaty już zaczną wspaniale kwitnąć. Oszczędzimy sobie też sporo pracy na początku wiosny, gdy wielu dopiero wtedy przystępuje do porządkowania i aranżowania ogrodu.
Praca w ogrodzie to sama przyjemność!
Ogród to wspaniałe miejsce, jeżeli odpowiednio o niego zadbamy. Warto więc zabrać się do poszczególnych prac ogrodniczych o odpowiedniej porze, by uzyskać oczekiwane efekty. Jesień to doskonały moment na porządkowanie i aranżowanie ogrodu, dlatego wykorzystujmy słoneczne, jesienne dni na pracę w ogrodzie. Przyniesie to nie tylko efekty w postaci zadbanego ogrodu, ale będzie też świetną formą aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku, także osób starszych wiekiem. Przebywanie z naturą w takich okolicznościach to sama przyjemność!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz