Pięciornik gęsi – naturalny sposób na bóle menstruacyjne

Zazwyczaj gdy doskwiera nam ból czy inna przypadłość, pomocy szukamy wśród dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie da się jednak ukryć, że ich częste zażywanie może nas uzależnić i mieć negatywny wpływ na zdrowie. Warto więc znaleźć skuteczne leki w naturze, a są nimi bez wątpienia zioła. Ziołolecznictwo wciąż jest powszechnie stosowane. Jednym z ziół niezwykle popularnych w Polsce jako roślina, ale wciąż mało znanym jako środek leczniczy jest pięciornik gęsi. Poznajmy go bliżej!

Pięciornik gęsi – znana, lecz niedoceniana roślina

Pięciornik gęsi to roślina rosnąca na łąkach, pastwiskach, polach uprawnych, nad brzegami stawów, a nawet przy drogach. Można ją więc spotkać dosłownie wszędzie. To niewielka roślina o wysokości od 15 do 60 cm i charakterystycznych żółtych kwiatach. Jest bardzo chętnie spożywana przez zwierzęta gospodarskie, drób, a także gryzonie. Uważa się go za przysmak gęsi, stąd też jego nazwa. Pięciornik gęsi kwitnie od maja do sierpnia, a jego zbiór najlepiej przebiega od maja do lipca, jeśli chodzi o ziele, zaś w październiku i marcu, jeśli chodzi o kłącza.pięciornik gęsi

Roślina ta jest między innymi źródłem witaminy C, flawonoidów, soli mineralnych, kwasów organicznych, choliny czy garbników. Ma więc właściwości pobudzające czynność żołądka, żółciopędne oraz przeciwskurczowe. Stosuje się go pomocniczo w biegunkach, a także do płukania gardła w łagodnych stanach zapalnych. Pięciornik gęsi najczęściej jednak spotkamy w mieszankach ziołowych. Poleca się stosować go również w przewlekłym nieżycie żołądka i jelit, przy problemach z trawieniem, wzdęciach czy braku łaknienia. Ale jego działanie rozkurczające jest szczególnie cenne przy bólach menstruacyjnych.

Pięciornik gęsi na bóle miesiączkowe

Bolesne miesiączki to zmora wielu kobiet. Są one miesiąc w miesiąc zmuszone faszerować się różnymi środkami przeciwbólowymi, by móc jakoś przetrwać te kilka dni w miesiącu. Tymczasem napar z pięciornika gęsiego może pomóc o wiele skuteczniej, a przy tym nie wywołuje żadnych efektów ubocznych.

pięciornik gęsi
Napar z pięciornika gęsiego.

Taki napar sporządza się bardzo prosto: wystarczy łyżkę ususzonego ziela zalać szklanką wrzącej wody i parzyć około 15 minut pod przykryciem. Pijemy go trzy razy dziennie po pół szklanki. W przypadku bólów menstruacyjnych efekt jest szybki i naprawdę skuteczny.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz