Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i wiele obowiązków. To na właścicielu spoczywa obowiązek zadbanie o zdrowie i właściwą dietę. Jest to szczególnie ważne, gdy nasz pupil zaczyna się starzeć. W jego organizmie zachodzą pewne nieodwracalne zmiany i to naszą rolą jako właścicieli jest zadbać o leczenie i zmianę sposobu żywienia. Jakiej opieki potrzebuje pies senior? Na co zwracać szczególną uwagę?
Pies senior i jego kondycja
Gdy pies osiąga podeszły wiek, mogą wystąpić pewne schorzenia, których objawów dotąd nie było widać, a które rozwijały się bardzo powoli. Chodzi na przykład o problemy z wątrobą czy niewydolność nerek. Dlatego pies senior wymaga szczególnej uwagi i dodatkowych badań, których wcześniej być może nie było potrzeby wykonywać. Oprócz odrobaczania i szczepień warto więc pamiętać o kontrolnych badaniach moczu i krwi. To właśnie dzięki nim można ustalić, w jakiej kondycji jest nasz pupil i czy wymaga ewentualnego leczenia. Istotne są regularne badania, które lekarz weterynarz może ze sobą porównać, by wiedzieć, czy stan zdrowia uległ pogorszeniu. Trzeba przy tym pamiętać, że dla różnych ras psów normy mogą być różne, dlatego to tak istotne, aby każdy wynik konsultować z lekarzem. Profilaktyka w tym przypadku pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze, a dla naszego zwierzaka będzie oznaczać dłuższe zdrowie i dłuższe życie. Oprócz tego warto regularnie sprawdzać stan uzębienia naszego pupila. Niestety pies senior nie będzie miał już tak silnych i zdrowych zębów, jak kilka lat wcześniej. Mogą one zacząć wypadać, może pojawić się kamień nazębny. Warto więc to kontrolować.
Czym karmić starsze psy?
Istotną kwestią bezpośrednio wpływającą na zdrowie starszego psa jest dieta. Oczywistym jest, że z wiekiem zmieniają się jego potrzeby, spowalnia metabolizm, zatem należy też zmienić karmę. Czym się przy tym kierować? Karmy dla psów seniorów powinny posiadać zwiększoną ilość mikro- i makroelementów i jednocześnie zmniejszoną kaloryczność. Powinny też mieć więcej łatwostrawnych białek – generalnie muszą być lekkostrawne, by nie obciążać układu pokarmowego oraz wątroby i trzustki. Jeżeli okaże się, że nasz pies senior choruje, karma powinna być też dobrana pod kątem schorzenia. Spośród karm dietetycznych i weterynaryjnych z pewnością uda nam się dobrać taką, która będzie służyć naszemu zwierzakowi.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz