Każdy z nas pragnie mieć stabilną sytuację finansową, aby móc zapewnić swojej rodzinie godny byt. Niestety, warunki na rynku pracy w Polsce są dość trudne, a zarobki oferowane przez pracodawców często niezadowalające i zupełnie nieadekwatne do czasu, jak i zakresu pracy. Dlatego tak atrakcyjne wydają się wyjazdy za pracą poza granice kraju – na dłuższy okres bądź na jakiś czas, na przykład sezon wakacji. Taki wyjazd nawet na kilka miesięcy może pomoc podreperować budżet domowy czy pozbyć się długów, nic więc dziwnego, że w obliczu problemów z pracą w kraju niejedna osoba poważnie rozważa wyjazd. W związku z tym rodzą się jednak pewne obawy. Jak znaleźć pracę bez znajomości języka? Jak nie dać się oszukać? I czy praca za granicą oraz związana z nią rozłąka z bliskimi to coś dla nas?
Praca za granicą – kogo interesuje?
Czasy, gdy można było pojechać w ciemno za granicę, bez znajomości języka, i po tygodniu czy dwóch znaleźć zatrudnienie z dobrą płacą, już dawno minęły. Można powiedzieć, że rynek europejski jest tak przesycony pracownikami zza granicy, że obecnie znalezienie pracy za granicą może być równie trudne, co w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że zarobki nadal są dużo wyższe niż w naszym kraju. Dlatego też wyjazdy do pracy za granicę wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Kto w szczególności korzysta z tej możliwości zarabiania? Głównie młodzi ludzie, bez zobowiązań, którzy po skończeniu szkoły czy studiów chcieliby rozpocząć dorosłe życie i mieć jakieś pieniądze na start.
Młodzi chętnie też wyjeżdżają na wakacje do pracy sezonowej, na przykład na zbiór owoców czy kwiatów. Nawet dwa miesiące w pracy za granicą pozwolą odłożyć sporą sumę na dowolny cel. Za granicę często wyjeżdżają też bezdzietne pary, które nie widzą swojej przyszłości w Polsce i chcą znaleźć pracę i mieszkanie za granicą i tam zapewnić byt swoim dzieciom. Trzecia grupa osób, które często decydują się na wyjazd do pracy są głowy rodzin. Problemy finansowe często dotykają rodziny wielodzietne, dlatego wyjazd głowy domu na kilka miesięcy czy lat może być dla nich realną szansą na wyjście z długów.
Jakie zalety ma praca za granicą?
W pewnych sytuacjach praca za granicą ma niewątpliwie wiele zalet. Dla młodych osób to doskonała szansa na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej, nabycia cennych umiejętności i doświadczenia, a także szlifowanie znajomości języka obcego. Nawet jeśli w chwili wyjazdu nie znamy za dobrze języka, pracując w towarzystwie osób posługujących się nim biegle, z pewnością o wiele szybciej się go nauczymy niż korzystając z kursów językowych w Polsce. Kolejną zaletą wyjazdów do pracy za granicę są zarobki, które zdecydowanie przewyższają te oferowane nam w Polsce.
Dlatego jadąc do pracy za granicę nawet na kilka miesięcy mamy szansę odłożyć sporą sumę na dowolny cel, na przykład rozkręcenie własnego biznesu już w Polsce, zakup mieszkania czy inne.
Jakie wady ma praca za granicą?
Niestety, praca poza granicami kraju ma też pewne wady. Chyba największą z nich, o której zgodnie mówią wszyscy, którzy kiedykolwiek wyjechali do pracy, to tęsknota za domem i bliskimi. Nawet jeżeli jedziemy z kimś z rodziny czy przyjaciół i planujemy wrócić po jakimś czasie, wciąż musimy poradzić sobie z rozłąką. Zostawiamy cale swoje dotychczasowe życie, wszystko, co znamy, i trafiamy w zupełnie obce miejsce i środowisko. Dla wielu jest to bardzo trudne przeżycie. Kolejną wadą jest bariera językowa dla kogoś, kto wyjeżdża bez znajomości języka. Nawet jeśli z czasem nauczy się jego podstaw, początki mogą być bardzo trudne. Brak porozumienia z otoczeniem może powodować uczucie samotności i pustki. Praca za granicą wpływa nie tylko na osoby wyjeżdżające, ale także ich bliskich. Jak już mówiliśmy, tęsknota to jedno z najtrudniejszych uczuć, z jakimi zmaga się wyjeżdżający, jak i jego rodzina. Gdy wyjeżdża głowa domu, dzieci w jakimś stopniu tracą ojca, a żona męża. Trudno wtedy o wspólne wychowywanie dzieci i zacieśnianie więzi.
Z przykrością trzeba stwierdzić, że pogoń za pieniędzmi sprawiła, że wielu mężczyzn nie wróciło już do rodzinnego domu, ale ułożyło sobie życie na nowo za granicą, porzucając rodzinę zostawioną w Polsce. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wielu oszustwach, jakich ofiarą padają pracownicy zza granicy. Pracodawcy często stosują podwójne standardy i wykorzystują niewiedzę przyjezdnych pracowników na przykład na temat stawek czy zakresu obowiązków. Inni posuwają się nawet do fałszowania umów o pracę, przez co pracownik nieświadomie pracuje „na czarno”, bez ubezpieczenia i składek. Wiele się też słyszy w mediach o agencjach pracy, które w rzeczywistości zajmują się handlem ludźmi lub zmuszają ich do darmowej pracy i życia w strasznych warunkach. Jak widać, praca za granicą to coś, co należy głęboko przemyśleć, a przy podejmowaniu decyzji zachować daleko idącą ostrożność. Od tego bowiem zależy, czy będzie to szansa na lepsze życie czy wręcz przeciwnie.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz