Problemy z kręgosłupem – sprawdź, co możesz zrobić

Bóle kręgosłupa to obok bólu głowy najczęstsza dolegliwość, na jaką narzekamy. Z problemem tym zmaga się spora część naszego społeczeństwa i niestety należą do niej także osoby stosunkowo młode. Bóle kręgosłupa mogą się od siebie różnić – niekiedy boli cały kręgosłup, częściej jednak narzekamy na ból w konkretnych partiach, na przykład karku, kręgosłupa piersiowego lub lędźwiowego. Ból może mieć charakter pulsowania lub wręcz promieniowania do innych części ciała, jak chociażby ramion, pośladków czy nóg. Ignorowanie tego rodzaju objawów może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zwyrodnień. Co odpowiada za bóle kręgosłupa? Jak sobie z nimi radzić?

Bóle kręgosłupa – najczęstsze przyczyny

Zasadniczo problemy z kręgosłupem można podzielić na dwie grupy – pierwotne lub nabyte. Problemy pierwotne to takie, które wynikają z konkretnych schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa. Niestety, z wiekiem taki stan będzie się pogłębiać, co ma wpływ na odczuwanie coraz silniejszego bólu i dyskomfortu. W takiej sytuacji konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia, by zahamować rozwój zwyrodnień i złagodzić ból. Do schorzeń wywołujących ból kręgosłupa zaliczamy nie tylko zmiany zwyrodnieniowe, ale też dyskopatię, lumbago, rwę kulszową, a także osteoporozę.

Druga grupa wiąże się z szeregiem nieprawidłowości obecnych w naszym życiu, wpływających na stan naszego kręgosłupa. W dzisiejszych czasach bardzo powszechny jest siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej skutkujące nadwagą i otyłością, a także częste siedzenie lub spanie w nieprawidłowej pozycji. Urazy i bóle kręgosłupa często są też wynikiem nieumiejętnego dźwigania ciężarów czy noszenia niewygodnych butów. Wszystko to bardzo negatywnie odbija się na stanie naszego kręgosłupa. Co zatem zrobić?

Zadbaj o swój kręgosłup – jak?

Kręgosłup to mocno eksploatowana część naszego organizmu, która niestety nie jest w stanie samodzielnie się zregenerować. Co więcej, nieodwracalne zmiany w kręgosłupie mogą znacząco ograniczyć nasze zdolności ruchowe, a w przyszłości doprowadzić nawet do pewnych form niepełnosprawności. Jak temu zaradzić? Zgodnie z dewizą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, musimy już teraz wprowadzić niezbędne zmiany w swoim codziennym trybie życia, by nieco odciążyć kręgosłup i zadbać o prawidłową postawę ciała. Są to proste, nieskomplikowane rzeczy, które naprawdę mogą wprowadzić wiele pozytywnych zmian do naszego życia, a usunięcie bólów kręgosłupa to tylko jedna z tych zmian.

Zdrowa aktywność fizyczna

Regularna, dobrze dobrana aktywność fizyczna może zdziałać cuda. Oczywiście nie chodzi o jakąkolwiek formę sportu – bóle kręgosłupa mogą być bowiem zarówno wynikiem braku ruchu, jak i zbyt intensywnego treningu. Chodzi o umiarkowaną aktywność fizyczną, która pozwoli wzmocnić mięśnie kręgosłupa i w ten sposób odciążyć go. W tym względzie najbezpieczniejsza okaże się rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Osoby, które nie cierpią na żadne zwyrodnienie kręgosłupa mogą ćwiczyć w domu lub na siłowni, pamiętając, by zbytnio się nie forsować. Pomocne okażą się też częste spacery, pływanie na basenie (tu także trzeba zachować ostrożność; na przykład przy problemach z kręgosłupem niewskazane jest pływanie żabką) czy joga.

bóle kręgosłupa można zniwelować dzięki ćwiczeniom, takim jak joga

Odpowiednia pozycja podczas snu

Chociaż może nam się wydawać, że nie ma to wielkiego znaczenia, to jednak pozycja w jakiej śpimy zasadniczo wpływa na stan naszego kręgosłupa. Przesypiamy przecież 1/3 naszego życia! Niestety, zdecydowana większość naszego społeczeństwa śpi na źle dobranym lub mocno zużytym materacu i poduszce, przez co pozycja ich ciała podczas snu jest daleka od prawidłowej. W efekcie każdego poranka budzimy się obolali, z zesztywniałym karkiem. Z przykrością trzeba stwierdzić, że wiele osób ma tak od lat i już się przyzwyczaiło do tej sytuacji. Ale konsekwencje mogą być opłakane. Dlatego nie szczędźmy pieniędzy na zakup wygodnego materaca o odpowiedniej twardości i elastyczności. Na rynku dostępne są specjalistyczne materace i poduszki ortopedyczne, które umożliwiają spanie we właściwej pozycji, oczywiście z korzyścią dla kręgosłupa. Taka zmiana to szereg korzyści – począwszy od zmniejszenia, a z czasem ustania bólów kręgosłupa po zdrowszy sen, lepszą koncentrację, poprawę metabolizmu i wiele innych. Naprawdę warto!

za bóle kręgosłupa odpowiada nieodpowiednia pozycja podczas snu

>> Czytaj więcej o właściwej pozycji do spania 

Higiena pracy a bóle kręgosłupa

Powyższy zwrot może brzmieć dość lakonicznie, a nawet zagadkowo, ale jest trafnym określeniem, biorąc pod uwagę wielogodzinną siedzącą pracę za biurkiem. W tym wypadku nie chodzi o przecieranie biurka z kurzu, ale o zadbanie o swój komfort fizyczny i psychiczny. Dlatego, jeżeli nasza praca wiąże się ze spędzaniem każdego dnia kilku godzin przed monitorem komputera w pozycji siedzącej, warto wprowadzić kilka zmian, które odciążą nie tylko kręgosłup, ale też oczy oraz psychikę. Wyjdzie nam to na zdrowie pod wieloma względami.

Warto co godzinę wstać od monitora, by nieco się rozprostować. Wystarczy lekko wygiąć się w lewo i prawo, by kręgosłup wrócił do prawidłowej pozycji. Jeżeli mamy taką możliwość podczas przerw w pracy, spacerujmy lub chodźmy do pracy i z pracy pieszo. Ruch to zdrowie pod każdym względem. I najważniejsze, zadbajmy o wygodne, odpowiednio wyprofilowane krzesło. Ważna jest też wysokość biurka i monitora. Zwracajmy na to uwagę i nie wahajmy się zwrócić uwagi pracodawcy, jeśli nasze stanowisko pracy nie spełnia pod tym względem aktualnych norm.

Zadbaj o swój kręgosłup już dziś!

Im szybciej wprowadzimy dobre zmiany w swoim trybie życia, tym większe prawdopodobieństwo, że ominą nas problemy z kręgosłupem. Uwolnienie się od bólu pleców to marzenie wielu osób i jest ono w ich zasięgu ręki! Pamiętajmy więc, by na co dzień:

  • dbać o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną;
  • wybrać wygodny materac o odpowiedniej twardości oraz ortopedyczną poduszkę;
  • zadbać o ergonomiczny fotel i biurko w miejscu pracy;
  • unikać dźwigania ciężarów w nieprawidłowej pozycji;
  • dbać o prawidłową wagę – nadwaga i otyłość to duże obciążenie dla kręgosłupa;
  • nie zwlekać z wizytą u lekarza, jeżeli ból kręgosłupa utrzymuje się około 2 tygodni i uniemożliwia nam swobodne poruszanie się.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz