Przebarwienia na skórze i twarzy to częsty problem osób ze skłonnościami do podrażnień czy alergii. Przebarwienia mogą występować w bardzo różnych miejscach na ciele i o różnym nasileniu. To najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy, które wynikają z zaburzeń w produkcji melatoniny – barwnika odpowiadającego za jednolity koloryt skóry. Z jakich powodów powstają przebarwienia na skórze i twarzy? Jak można sobie z nimi radzić?
Przebarwienia na skórze – co oznaczają?
Przebarwienia na skórze na ogół występują najczęściej na twarzy w okolicach czoła, nosa i policzków, a także na całym ciele, zwłaszcza na ramionach, dłoniach i dekolcie. Mogą przybierać różną postać – od małych krostek i plamek po duże, nieestetyczne pasy. W zależności od ich zaawansowania mogą one być niezauważalne, lub wręcz przeciwnie. Warto pamiętać, że przebarwienia na skórze nigdy nie pojawiają się bez przyczyny. Zatem lepiej nie ignorować ich i szukać powodu, dla którego się pojawiły. Jest to istotne, ponieważ w zależności od ich przyczyny lekarz może dobrać właściwą metodę leczenia.
Przebarwienia dzieli się ze względu na głębokość umiejscowienia melatoniny. Są więc przebarwienia naskórkowe, skórno-naskórkowe oraz skórne. Do najpopularniejszych wśród nich należą między innymi piegi, melasma, znamiona skórne, a także zmiany pozapalne, polekowe i pourazowe. Oprócz tego możemy mieć do czynienia z plamami soczewitowatymi, wrodzonymi lub nabytymi, które powstają na skutek kontaktu skóry ze słońcem i mogą samoistnie zniknąć. Plamy soczewicowate starcze są natomiast trwałe, odmiany złośliwe mają nieregularny i wypukły kształt i często powodują czerniaka skóry. Jak więc widać, nie należy bagatelizować żadnej zmiany skórnej pojawiającej się na naszym ciele.
Przyczyny powstawania przebarwień na skórze
Przyczyn powstawania przebarwień na skórze może być naprawdę wiele. Oto niektóre z nich:
• trądzik, alergie, zmiany zapalne skóry;
• choroby wątroby, tarczycy, nadnerczy;
• zaburzenia gospodarki hormonalnej;
• nadmierny wpływ promieni słonecznych lub lamp używanych w solarium;
• stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
• niedobór witaminy D;
• stosowanie perfum bądź dezodorantów zawierających składniki światłouczulające;
• stosowanie niektórych ziołowych naparów, np. z dziurawca;
• genetyczna skłonność do powstawania przebarwień;
• ciąża i związany z nią wzrost poziomu estrogenu;
• stosowanie leków przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych, przeciwarytmicznych.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto dołożyć starań, by zawczasu ochronić swoją skórę przed powstaniem przebarwień. To ważne, zwłaszcza gdy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. W jaki sposób można to robić? Warto na przykład świadomie unikać nadmiernego kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz stosować odpowiednie kremy z filtrem, gdy przebywamy na słońcu. Warto też suplementować witaminę D, której niestety większość z nas ma niedobór, gdyż można ją pozyskać głównie z… promieni słonecznych. Czasami jednak nie da się zapobiec powstaniu zmian skórnych, na przykład potrądzikowych. Jak wtedy sobie z nimi poradzić?
Domowe sposoby na przebarwienia skóry twarzy
Jeżeli przebarwienia na twarzy przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu i nie są one efektem choroby wymagającej leczenia, możemy spróbować zawalczyć z nimi domowymi sposobami. Jak mówiliśmy, przebarwienia na skórze pojawiają się z bardzo wielu powodów, nie ma więc jednego skutecznego sposobu na wszystkie. Oto domowe metody na niewielkie przebarwienia na twarzy:
• Woda + soda
Mieszamy łyżeczkę sody z niewielką ilością wody, a uzyskaną papkę nakładamy na twarz na kilka minut. Taką maseczkę stosujemy jakieś trzy razy w tygodniu.
• Maślanka
Nakładamy na wacik kosmetyczki trochę maślanki i wcieramy ją w miejsce przebarwień. Czynność powtarzamy codziennie.
• Wywar z rumianku
Parzymy torebkę rumianku w połowie szklanki gorącej wody, a następnie dodajemy do naparu soku z cytryny. Takim „tonikiem” przemywamy twarz dwa razy dziennie.
• Starty ogórek świeży + sok z cytryny
Mieszankę z ogórka i cytryny nakładamy na twarz i zostawiamy na około 15-20 minut. Maseczkę stosujemy trzy razy w tygodniu.
Profesjonalne zabiegi na przebarwienia twarzy
W przypadku zmian trądzikowych do rozjaśnienia przebarwień specjaliści stosują zabieg dermabrazji. Kuracja połączona z chemicznym peelingiem ma na celu zlikwidować powierzchowne przebarwienia poprzez ścieranie zewnętrznej części naskórka za pomocą kryształków diamentu i korundu. Poddając się zabiegowi dermabrazji raz w tygodniu można liczyć na widoczne efekty już po miesiącu. Kurację zaleca się nie tylko w przypadku przebarwień, ale też zmian i blizn potrądzikowych. Sam zabieg jest bezbolesny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych prócz lekkiego zaczerwienienia twarzy, które zniknie po kilku godzinach od zabiegu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz