Przeziębienie u dziecka – objawy i leczenie

Jesień i zima to czas częstych zachorowań. Szczególnie narażone na przeziębienie są dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola czy szkoły. Wystarczy, że pojawi się w ich okolicy ktoś będący nosicielem wirusa i przeziębienie gotowe. Ale jak rozpoznać przeziębienie u dziecka? I jak je bezpiecznie leczyć?

Przeziębienie u dziecka – objawy

Jak wiadomo, objawy przeziębienia rozwijają się stopniowo. Człowiek dorosły zwykle czuje się nieco bardziej osłabiony i senny, może pojawić się drapanie w gardle i dreszcze. A jak to wygląda u dzieci? Bardzo podobnie. Jeśli nasz maluch jest wyraźnie zmęczony i marudny, ma ciepłe czoło i szkliste oczy, oznacza to przeziębienie. Do tego dochodzi ból gardła i cieknący katar. przeziębienie u dzieckaZ uwagi na to, że pierwsze objawy choroby występują dopiero 48 godzin od zakażenia, bardzo często w przedszkolach wybuchają epidemie przeziębienia, gdyż dzieci po kolei się od siebie zarażają, gdy jeszcze nie ma widocznych objawów. Gdy więc zauważymy je u swojego dziecka, nie bagatelizujmy ich i od razu podejmijmy działania, by pomóc naszemu dziecku.

Jak pomóc przeziębionemu dziecku?

Przeziębione dziecko powinno zostać w domu. Nawet jeśli mamy problem ze znalezieniem opieki, powinniśmy o to zadbać. Chore dziecko wciąż zaraża, a przy tym bez odpowiedniego leczenia i odpoczynku jego stan może się gwałtownie pogorszyć. W przypadku stanu podgorączkowego warto na początek nie podawać dziecku środka przeciwgorączkowego, gdyż to znak, że organizm walczy z chorobą. przeziębienie u dzieckaWarto natomiast zapewnić mu spokój i odpoczynek w ciepłym łóżku, z ciepłą herbatą z dodatkiem miodu, cytryny i imbiru. Jeżeli gorączka wzrośnie, wtedy dopiero należy ją zbić. Gorączkę może obniżyć chłodna kąpiel lub zimne okłady. Oczywiście warto też mieć w domowej apteczce lek przeciwgorączkowy. Jeżeli przeziębienie u dziecka przechodzi łagodnie, można podawać mu leki domowej roboty, na przykład syrop z cebuli, herbatkę z czarnego bzu czy kwiatu lipy oraz płukanie nosa wodą morską. Jeżeli jednak mimo naszych starań gorączka wciąż się utrzymuje, a dziecko czuje się coraz gorzej, natychmiast udajmy się do pediatry.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz