Ładna cera bez żadnych skaz to marzenie każdej kobiety. Niestety, niekiedy pomimo usilnych starań wiele z nas zmaga się z różnymi zmianami skórnymi. Do najpopularniejszych schorzeń tego typu zaliczamy trądzik różowaty. Czym się objawia? Jakie są przyczyny jego powstawania? I jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty – rozpoznaj wroga!
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry (przede wszystkim skóry twarzy). Charakteryzuje się zmianami naczyniowymi oraz skórnymi. Najczęściej występuje u osób między 30 i 50. rokiem życia. Ten rodzaj trądziku nie ma nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, który bywa efektem dojrzewania i zmian hormonalnym i z czasem może zaniknąć. Jest to choroba, którą należy leczyć w określony sposób. Trądzik różowaty może występować w centralnej części twarzy, a więc na policzkach, brodzie, nosie i środku czoła. Rozpoznamy go po zaczerwienieniu twarzy, rozszerzonych naczynkach, obrzęku, grudkach i krostkach, a także po guzowatości nosa.
Trądzik różowaty dzielimy na cztery podtypy:
• rumieniowo-teleangiektatyczny;
• grudkowo-krostkowy;
• guzowaty;
• oczny.
Niestety trądzik różowaty nie wygląda estetycznie, dlatego u osób dotkniętych tą chorobą może też wystąpić wycofanie społeczne i obniżenie własnej wartości ze względu na nieatrakcyjny wygląd. Z tego względu również warto podjąć leczenie trądziku różowatego – aby czuć się dobrze ze sobą samym.
Przyczyny i leczenie trądziku różowatego
Na powstawanie tego rodzaju trądziku może wpłynąć kilka czynników. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, nadmierne ukrwienie skóry czy też jej stany zapalne. Nie da się więc jednoznacznie określić, kto w przyszłości zachoruje na trądzik różowaty – składa się na to wiele rzeczy i wpływa ogólna skłonność do nadmiernego czerwienienia twarzy z powodu różnych bodźców. Farmakologiczne leczenie trądziku różowatego musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Dlaczego? Głównie dlatego, że większość takich leków jest wydawana wyłącznie na receptę, ponadto tylko lekarz jest w stanie określić podtyp oraz stadium choroby i dopasować do niej leki.
Próba samodzielnego „testowania” polecanych maści, kremów czy innych lekarstw może tylko pogorszyć nasz stan. Więcej informacji na temat trądziku różowatego przeczytacie również TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz