Rak prostaty – problem, o którym warto mówić

Rak prostaty, nazywany też rakiem gruczołu krokowego, to schorzenie, które w Polsce dotyka 20 na 100 mężczyzn. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Choć mówienie o nim bywa krępujące, znajomość wczesnych objawów może uratować życie, nim wystąpią przerzuty do innych części ciała. Warto więc dowiedzieć się, czym jest ta choroba, zwłaszcza gdy znajdujemy się w grupie ryzyka.

Rak prostaty – objawy i rozpoznanie

Rak prostaty objawia się bardzo podobnie do innego schorzenia- lekkiego przerostu gruczołu krokowego. Pojawiają się między innymi trudności z oddaniem moczu, ból i pieczenie podczas tej czynności, a także bóle w okolicach lędźwi i miednicy, zaburzenia erekcji oraz obecność krwi w moczu lub spermie. Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie któryś z wymienionych objawów bądź wszystkie, powinien natychmiast udać się do urologa.

rak prostaty
Rak prostaty to najczęstszy rodzaj nowotworu występujący u mężczyzn.

Lekarz wykona wtedy badanie prostaty, a także zleci USG gruczoły krokowego. W celu rozpoznania choroby wykonuje się także oznaczenie we krwi markerów nowotworowych – antygenu PSA, oraz biopsję prostaty.

rak prostaty
USG gruczołu krokowego.
rak prostaty
Jedną z metod rozpoznania choroby jest wykonanie testu na obecność antygenu PSA we krwi pacjenta.

Leczenie raka prostaty

Ponieważ rak prostaty rozwija się dość wolno, rozpoznany we wczesnym stadium zwykle nie wymaga agresywnych metod leczenia. Jeżeli nowotwór nie daje przerzutów do innych organów, wystarcza radioterapia. W przypadku zaawansowanego raka prostaty z przerzutami włącza się leczenie hormonalne, a następnie chemioterapię, jeżeli hormony okazują się już nieskuteczne.

rak prostaty
Regularne badania prostaty i szybkie rozpoznanie choroby może uchronić przed agresywnymi formami leczenia.

Leczenie radykalne to usunięcie gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz zespolenie pęcherza moczowego z cewką moczową. Zabieg ten nazywamy też radykalną prostatektomią. Niemniej wczesne rozpoznanie choroby pozwala tego uniknąć, dobrze więc być wyczulonym na wymienione objawy i nie zwlekać z wizytą u lekarza, nawet gdy wydaje nam się, że nie dzieje się nic niepokojącego.

rak prostaty

Więcej przydatnych informacji o leczeniu nowotworu prostaty można znaleźć TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz