Z czym kojarzy Ci się skręcenie stawu skokowego? Osoby, który miały z nim do czynienia już kilkakrotnie zwykle określają to jako bolesny, niespodziewany uraz kostki, do którego może dojść nawet na prostej drodze. Źle wyleczone lub co gorsza, wcale nieleczone może na przyszłość przynieść sporo komplikacji zdrowotnych oraz niepotrzebnego bólu. Jak więc właściwie leczyć i rehabilitować taką kontuzję?
Skręcenie stawu skokowego – co warto wiedzieć?
Okazuje się, że skręcenie stawu skokowego to kontuzja przytrafiająca się najczęściej, jeśli chodzi o urazy dolnych części nóg (szacunkowo wynosi jakieś 14 – 33% wszystkich możliwych urazów). Dochodzi do niego w momencie naciągnięcia, naderwania bądź zerwania więzadeł stabilizujących staw skokowy. Dzieje się tak, gdy stopa ulega niekontrolowanemu przekręceniu w bok i dużego nacisku na nią w tej właśnie pozycji. Najczęstszą przyczyną skręceń stawu skokowego są ćwiczenia fizyczne wykonywane w złym obuwiu, które nie usztywniają odpowiednio kostki, ale także aktywność fizyczna bez rozgrzewki, zwykły niefortunny upadek lub otyłość. Skręcenie stawu skokowego można podzielić na trzy stopnie. Skręcenie stopnia I to najlżejsza wersja, gdzie dochodzi jedynie do naciągnięcia więzadeł, wskutek czego może pojawić się delikatny obrzęk i ból. Skręcenie stopnia II to naderwanie więzadeł, duży obrzęk i ból, a także niestabilność stawu skokowego. Skręcenie stopnia III to sytuacja, gdy dochodzi do całkowitego zerwania więzadeł. Pojawia się wtedy bardzo duży obrzęk, krwiaki podskórne i silny ból. Niestabilność stawu skokowego jest bardzo duża i całkowicie uniemożliwia chodzenie.
Pierwsze dni po skręceniu stawu skokowego
W leczeniu skręceń kostki, bez względu na stopień, kluczowe znaczenie ma odpowiednia rehabilitacja. Bez niej istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas znów dojdzie do skręcenia. Dlaczego? Staw skokowy jest o wiele słabszy, i jak określają to niektórzy pacjenci, noga może „uciekać” w bok, co może spowodować kolejne skręcenie kostki nawet podczas zwykłego, spokojnego chodu. Jak więc powinno przebiegać prawidłowe leczenie?
Na początek, tuż po zdarzeniu, powinniśmy zapewnić nodze ochronę i odpoczynek. Zaleca się więc, by przez pierwsze kilka dni unikać chodzenia i obciążenia stawu skokowego. Jeśli to tylko możliwe, zostańmy w domu i odpoczywajmy z nogą ułożoną nieco wyżej. Jeśli już musimy chodzić, róbmy to o kulach, by asekurować nogę. Pomocne może się też okazać smarowanie nogi maścią przeciwbólową i przeciwzapalną oraz robienie zimnych okładów, a także usztywnienie stopy, na przykład za pomocą ortezy. Takie działanie pozwoli szybko zmniejszyć obrzęk i ból, co sprzyja rozpoczęciu rehabilitacji.
Przy poważniejszych skręceniach (stopnia II i III) najlepiej od razu udać się do ortopedy na wykonanie zdjęcia RTG, po którym uda się określić, na ile poważna jest ta kontuzja.
Rehabilitacja właściwa i jej przebieg
Po kilku dniach odpoczynku należy przejść do właściwej rehabilitacji. Na początek zwiększamy ruchomość stawu poprzez ćwiczenia poprawiające krążenie krwi oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii. Drugi etap rehabilitacji ma za zadanie zwiększyć elastyczność stawu, poprawić siłę mięśniową oraz pomóc powrócić do prawidłowej stabilizacji stawu skokowego. Na koniec, w etapie trzecim pacjent wraca do normalnej aktywności fizycznej i ćwiczy ruchy nogą typowe dla rodzaju sportu, który uprawia. Najważniejsze ćwiczenia w rehabilitacji skręceń stawu skokowego to te mające poprawić czucie głębokie oraz stabilność stawu skokowego. Należą do nich ćwiczenia na niestabilnym podłożu, na trampolinie bądź dyskach rehabilitacyjnych.
Pamiętajmy, szybkie podjęcie leczenia i rehabilitacji pomoże nam wrócić do dawnej sprawności nawet po poważnym urazie!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz