Palenie papierosów to nałóg, który dotyka większą część społeczeństwa. Aż 80 proc. palących Polaków chce rzucić palenie, ale tylko ¼ z nich udaje się to zrobić skutecznie i trwale. Widać więc, że rzucanie palenia nie jest prostą sprawą. Nie jest jednak niemożliwe. Poznaj sposoby na rzucenie palenia oraz powody, dla których warto włożyć w to wysiłek.
Rzucanie palenia – dlaczego warto się na to zdecydować?
Nie od dziś wiadomo, jakie skutki niesie za sobą długoletnie palenie papierosów. Nawet na samych paczkach z papierosami znajdują się ostrzeżenia dotyczące poważnych chorób, które one wywołują, a także dość drastyczne zdjęcia narządów zmienionych pod wpływem tych chorób, na przykład raka płuc. Zdaje się jednak, że na nałogowych palaczach nie robią one większego wrażenia. A powinny. Szacuje się, że palenie papierosów jest związane z jakimiś 25 śmiertelnymi chorobami. Należą do nich między innymi zawał serca, udar mózgu, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma, różne odmiany raka, w szczególności rak płuc. Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy palacz zapadnie na którąś z tych chorób. Istnieją jednak też inne skutki palenia, które odczuwa każdy palący. Należą do nich nieświeży oddech, przebarwienia na zębach i cerze, przewlekły kaszel, u mężczyzn problemy z potencją i wiele, wiele innych.
Widać więc, iż jest wiele powodów, dla których warto rzucić palenie, a wszystkie je można ująć jednym zdaniem: z szacunku do zdrowia i życia. Oczywiście w grę wchodzi też zdrowie i życie naszych bliskich, którzy stają się palaczami biernymi i są w takim samym stopniu narażeni na wymienione wcześniej schorzenia. Nie bez znaczenia ma też koszt tego nałogu – jedna paczka kosztuje dziś jakieś 15 – 20 złotych. Oznacza to, że regularny palacz wyda w ciągu miesiąca kilkaset złotych na same papierosy!
Korzyści wynikające z rzucenia palenia
Aby uzmysłowić sobie, jak duży wpływ na palacza ma nawet jeden wypalony papieros, zobaczmy, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie już w pierwszych godzinach i dniach od odstawienia nałogu. Otóż po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa ciśnienie krwi osiąga normalny poziom. Po tygodniu organizm oczyszcza się z nikotyny. Po miesiącu zacznie ustępować kaszel, kłopoty z oddychaniem, a także przekrwienie zatok i ogólne zmęczenie. Po upływie pięciu lat ryzyko zapadnięcia i śmierci na raka płuc spada o połowę. Po 15 latach prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową spada do poziomu osoby, która nigdy nie paliła. Oprócz korzyści zdrowotnych są też inne, wpływające na jakość życia.
Osoby rzucające palenie po czasie o wiele intensywniej odczuwają smaki i zapachy jedzonych potraw. Poza tym uwalniają się od nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego, który przenika dosłownie wszystko – od oddechu, poprzez włosy, po ubrania, a nawet wyposażenie mieszkania.
Jak rzucić palenie – po pierwsze, motywacja
Dlaczego tak wiele mówimy o tym, jakie korzyści niesie za sobą rzucanie palenia, a jakie konsekwencje trwanie w nałogu? Ponieważ silna motywacja do walki z nałogiem to warunek sukcesu. Nie uda nam się rzucić palenia, jeśli w głębi serca będziemy za tym tęsknić. Wiele osób sięga po papierosa do porannej kawy lub by się zrelaksować. To pewien rytuał obecny w ich życiu od lat. Gdy nagle znika, pojawia się pustka, a co za tym idzie irytacja i zdenerwowanie. Największą sztuką jest przetrwać to uczucie i znaleźć inne zajęcie, które ową pustkę zapełni w zdrowy i bezpieczny sposób. Gdy więc uświadomimy sobie, jak śmiercionośny jest to nałóg, zarówno dla nas, jak i naszych bliskich, zyskamy silną motywację do zerwania z nałogiem. Dla wielu dobrą motywacją jest także obliczenie, jak wiele pieniędzy wydali dotąd na papierosy i ile wydadzą w kolejnych latach, jeśli nie porzucą nałogu. Odkładanie pieniędzy wydawanych wcześniej na papierosy na jakiś konkretny cel ułatwi nam powstrzymanie się przed kupieniem kolejnej paczki. Zobaczymy też realne, wymierne korzyści z rzucenia palenia w postaci rosnącej sumy na koncie.
Stwórz plan i trzymaj się go
Motywacja i cel to najważniejsze kwestie, ale to dopiero początek drogi. Powrót do dawnych nawyków będzie bardzo szybki, jeśli nie przeanalizujemy, jak na co dzień walczyć z pokusą do palenia papierosów. Co można zrobić? Podejdź do tematu terapeutycznie. Notuj przez pewien czas, kiedy i w jakich okolicznościach palisz każdego papierosa. Zapisz przy tym swoje odczucia i czynności, które ci towarzyszyły (np. wspomniana wcześniej poranna kawa czy silne wzburzenie). Taka analiza własnych nawyków pozwoli dostrzec sedno problemu. Często okazuje się, że wiele osób pali do towarzystwa, z nudów lub dlatego, że akurat ma paczkę papierosów przy sobie. To nawyki, które można kontrolować i świadomie eliminować.
Oczywiście wymaga to czasu i pracy, ale jest jak najzupełniej możliwe. Warto w miejsce palenia papierosów znaleźć coś innego, co skutecznie zastąpi nałóg, ale nie będzie nam szkodzić. Wtedy rzucanie palenia nie będzie aż tak ciężkie i dotkliwe.
Korzystaj ze wsparcia bliskich
Walka z nałogiem to oczywiście niełatwa sprawa. Osoba rzucająca palenie, szczególnie na początku, może być bardzo rozdrażniona i opryskliwa. Brak wsparcia i zrozumienia w najbliższych może potęgować te odczucia i w efekcie skłonić do powrotu do nałogu. Aby do tego nie doszło, warto porozmawiać z domownikami o swoim celu i przygotować ich na pewne niedogodności. Ich wyrozumiała postawa bardzo Ci pomoże. A jeśli w Twoim bliskim otoczeniu jest ktoś, kto również pali, możesz go zachęcić, by wspólnie rzucić palenie. We dwójkę zawsze raźniej. Dobre przygotowanie siebie oraz otoczenia do walki z nałogiem z pewnością zapewni nam sukces.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz