Rzucanie palenia – jak zrobić to skutecznie i trwale?

Palenie papierosów to nałóg, który dotyka większą część społeczeństwa. Aż 80 proc. palących Polaków chce rzucić palenie, ale tylko ¼ z nich udaje się to zrobić skutecznie i trwale. Widać więc, że rzucanie palenia nie jest prostą sprawą. Nie jest jednak niemożliwe. Poznaj sposoby na rzucenie palenia oraz powody, dla których warto włożyć w to wysiłek.

Rzucanie palenia – dlaczego warto się na to zdecydować?

Nie od dziś wiadomo, jakie skutki niesie za sobą długoletnie palenie papierosów. Nawet na samych paczkach z papierosami znajdują się ostrzeżenia dotyczące poważnych chorób, które one wywołują, a także dość drastyczne zdjęcia narządów zmienionych pod wpływem tych chorób, na przykład raka płuc. Zdaje się jednak, że na nałogowych palaczach nie robią one większego wrażenia. A powinny. Szacuje się, że palenie papierosów jest związane z jakimiś 25 śmiertelnymi chorobami. Należą do nich między innymi zawał serca, udar mózgu, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma, różne odmiany raka, w szczególności rak płuc. Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy palacz zapadnie na którąś z tych chorób. Istnieją jednak też inne skutki palenia, które odczuwa każdy palący. Należą do nich nieświeży oddech, przebarwienia na zębach i cerze, przewlekły kaszel, u mężczyzn problemy z potencją i wiele, wiele innych.

rzucanie palenia

Widać więc, iż jest wiele powodów, dla których warto rzucić palenie, a wszystkie je można ująć jednym zdaniem: z szacunku do zdrowia i życia. Oczywiście w grę wchodzi też zdrowie i życie naszych bliskich, którzy stają się palaczami biernymi i są w takim samym stopniu narażeni na wymienione wcześniej schorzenia. Nie bez znaczenia ma też koszt tego nałogu – jedna paczka kosztuje dziś jakieś 15 – 20 złotych. Oznacza to, że regularny palacz wyda w ciągu miesiąca kilkaset złotych na same papierosy!

Korzyści wynikające z rzucenia palenia

Aby uzmysłowić sobie, jak duży wpływ na palacza ma nawet jeden wypalony papieros, zobaczmy, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie już w pierwszych godzinach i dniach od odstawienia nałogu. Otóż po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa ciśnienie krwi osiąga normalny poziom. Po tygodniu organizm oczyszcza się z nikotyny. Po miesiącu zacznie ustępować kaszel, kłopoty z oddychaniem, a także przekrwienie zatok i ogólne zmęczenie. Po upływie pięciu lat ryzyko zapadnięcia i śmierci na raka płuc spada o połowę. Po 15 latach prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową spada do poziomu osoby, która nigdy nie paliła. Oprócz korzyści zdrowotnych są też inne, wpływające na jakość życia.

rzucanie palenia

Osoby rzucające palenie po czasie o wiele intensywniej odczuwają smaki i zapachy jedzonych potraw. Poza tym uwalniają się od nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego, który przenika dosłownie wszystko – od oddechu, poprzez włosy, po ubrania, a nawet wyposażenie mieszkania.

Jak rzucić palenie – po pierwsze, motywacja

Dlaczego tak wiele mówimy o tym, jakie korzyści niesie za sobą rzucanie palenia, a jakie konsekwencje trwanie w nałogu? Ponieważ silna motywacja do walki z nałogiem to warunek sukcesu. Nie uda nam się rzucić palenia, jeśli w głębi serca będziemy za tym tęsknić. Wiele osób sięga po papierosa do porannej kawy lub by się zrelaksować. To pewien rytuał obecny w ich życiu od lat. Gdy nagle znika, pojawia się pustka, a co za tym idzie irytacja i zdenerwowanie. Największą sztuką jest przetrwać to uczucie i znaleźć inne zajęcie, które ową pustkę zapełni w zdrowy i bezpieczny sposób. Gdy więc uświadomimy sobie, jak śmiercionośny jest to nałóg, zarówno dla nas, jak i naszych bliskich, zyskamy silną motywację do zerwania z nałogiem. Dla wielu dobrą motywacją jest także obliczenie, jak wiele pieniędzy wydali dotąd na papierosy i ile wydadzą w kolejnych latach, jeśli nie porzucą nałogu. Odkładanie pieniędzy wydawanych wcześniej na papierosy na jakiś konkretny cel ułatwi nam powstrzymanie się przed kupieniem kolejnej paczki. Zobaczymy też realne, wymierne korzyści z rzucenia palenia w postaci rosnącej sumy na koncie.

Stwórz plan i trzymaj się go

Motywacja i cel to najważniejsze kwestie, ale to dopiero początek drogi. Powrót do dawnych nawyków będzie bardzo szybki, jeśli nie przeanalizujemy, jak na co dzień walczyć z pokusą do palenia papierosów. Co można zrobić? Podejdź do tematu terapeutycznie. Notuj przez pewien czas, kiedy i w jakich okolicznościach palisz każdego papierosa. Zapisz przy tym swoje odczucia i czynności, które ci towarzyszyły (np. wspomniana wcześniej poranna kawa czy silne wzburzenie). Taka analiza własnych nawyków pozwoli dostrzec sedno problemu. Często okazuje się, że wiele osób pali do towarzystwa, z nudów lub dlatego, że akurat ma paczkę papierosów przy sobie. To nawyki, które można kontrolować i świadomie eliminować.

rzucanie palenia

Oczywiście wymaga to czasu i pracy, ale jest jak najzupełniej możliwe. Warto w miejsce palenia papierosów znaleźć coś innego, co skutecznie zastąpi nałóg, ale nie będzie nam szkodzić. Wtedy rzucanie palenia nie będzie aż tak ciężkie i dotkliwe.

Korzystaj ze wsparcia bliskich

Walka z nałogiem to oczywiście niełatwa sprawa. Osoba rzucająca palenie, szczególnie na początku, może być bardzo rozdrażniona i opryskliwa. Brak wsparcia i zrozumienia w najbliższych może potęgować te odczucia i w efekcie skłonić do powrotu do nałogu. Aby do tego nie doszło, warto porozmawiać z domownikami o swoim celu i przygotować ich na pewne niedogodności. Ich wyrozumiała postawa bardzo Ci pomoże. A jeśli w Twoim bliskim otoczeniu jest ktoś, kto również pali, możesz go zachęcić, by wspólnie rzucić palenie. We dwójkę zawsze raźniej. Dobre przygotowanie siebie oraz otoczenia do walki z nałogiem z pewnością zapewni nam sukces.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz