Siatki centylowe: waga i wzrost niemowlaka

Dzień dobry Kochani!

Każda świeżo upieczona mama wie, jak z dnia na dzień, tygodnia na tydzień i miesiąca na miesiąc zmienia się jej dziecko. Staje się coraz większe, silniejsze, bystrzejsze. Prawidłowy rozwój niemowlaka to prawdziwa radość dla kochających rodziców. Ale skąd mieć pewność, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo? Pomóc w tym mogą siatki centylowe.

Czym są siatki centylowe?

Siatki centylowe to prosty sposób na mierzenie wzrostu i wagi dziecka każdego miesiąca przez pierwsze 3. lata jego życia, kiedy to następuje najwięcej zmian. Centyl jest linią określającą rozwój fizyczny dziecka w stosunku do norm ustalonych dla jego grupy wiekowej. Siatki tworzone są oddzielnie dla chłopców i dziewczynek.

siatki centylowe
Przykładowa siatka centylowa dla chłopców.

Nanosząc na takie siatki centylowe regularnie zmiany we wzroście i wadze dziecka, można stworzyć szczegółowy obraz jego rozwoju, a także szybko dostrzec jakieś odchylenia od normy. Ale po czym stwierdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo? Jak interpretować wyniki na siatce centylowej?

Interpretacja wyników na siatce centylowej

Nie musimy się niepokoić, jeżeli zaznaczane przez nas pomiary każdego miesiąca mieszczą się między 3, a 97. centylem. Nawet jeżeli przez kilka miesięcy znajduje się on na jednakowym pomiarze, na przykład między 10, a 25. centylem, nie oznacza to, że maluch się nie rozwija. Przeciwnie, jego rozwój jest bardzo spokojny i harmonijny, może po prostu mieć drobną budowę ciała. Nasz niepokój powinien wzbudzić wynik malejący, czyli jeżeli początkowo pomiar doszedł na przykład do 50. centyla, a teraz obniżył się do 10, lub też gdy pomiar gwałtownie wzrósł, na przykład od razu z 50 do 90. centyli.

pediatra
Gdy dostrzeżesz nieprawidłowości w rozwoju fizycznym swojego malucha na siatce centylowej, natychmiast skonsultuj się z pediatrą.

Gwałtowny czy nieharmonijny wzrost masy ciała wymaga konsultacji z pediatrą. Więcej informacji na ten temat znajdziecie również TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz