Siemię lniane i jego wszechstronne zastosowanie

Nasiona lnu, lepiej znane jako siemię lniane, słyną ze swoich dobroczynnych właściwości. Może mieć zastosowanie w medycynie, kosmetyce, jak i dietetyce. Jakie wszechstronne właściwości siemienia lnianego warto poznać? Jak z niego korzystać?

Siemię lniane – właściwości prozdrowotne

Siemię lniane przede wszystkim działa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim działa dobrze na układ pokarmowy i łagodzi różne schorzenia związane z trawieniem. Poza tym obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, chroni przed osteoporozą, wpływa pozytywnie na układ krążenia, redukując ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i miażdżycę.

siemię lniane
Nasiona lnu i olej lniany są bardzo zdrowe.

Reguluje też pracę hormonów, zaleca się więc jego spożycie kobietom w okresie menopauzy. Może też redukować ryzyko zachorowania na schorzenia związane z gospodarką hormonalną, na przykład raka piersi czy jajników. Jak widać, siemię lniane wpływa pozytywnie na różne narządy i aspekty naszego zdrowia.

Zastosowanie siemienia lnianego w kosmetyce

Siemię lniane może też dodatnio wpływać na nasz wygląd. Jego regularne spożycie poprawia stan skóry i włosów. Jest składnikiem diet odchudzających, gdyż pozwala na dłużej czuć się sytym po posiłku. Ekstrakt z nasion lnu jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i skłonnej do alergii.

siemię lniane

Ze względu na obecność związków śluzowych i oleju wykazuje bardzo duże właściwości nawilżające i kojące, zatem skutecznie zapobiega wysuszaniu skóry, chroniąc jej płaszcz hydro-lipidowy. Świetnie poprawia też stan włosów suchych i zniszczonych, dlatego często stosuje się go w szamponach i odżywkach do włosów. Siemię i olej lniany dobrze odżywiają zniszczone włosy, chroniąc je przed łamliwością i wypadaniem.

Domowe zastosowanie nasion lnu

Ze zmielonych nasion lnu możemy przygotować żel o wielu zastosowaniach. Może służyć jako maseczka do twarzy, maska na włosy, maseczka odżywcza do dłoni i paznokci, a nawet żel do golenia nóg. Siemię lniane w postaci żelu wykazuje właściwości nawilżające, wzmacniające, wygładzające oraz regenerujące.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz