Coraz więcej osób korzysta na co dzień ze smartfonów, które kiedyś były jedynie atrybutem biznesmenów. I co ciekawe, ze smartfonów uczą się korzystać nawet seniorzy. Te nowoczesne telefony często są projektowane z udogodnieniami pomocnymi dla starszych osób. Zobaczmy więc, jakie smartfony są najlepsze dla seniorów.
Telefony nowej generacji dla osób w starszym wieku
Starsze osoby zazwyczaj nie są biegłe, jeśli chodzi o nowinki technologiczne czy korzystanie z nowoczesnego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni się tego nauczyć. Potrzebują jednak do tego odpowiedniego smartfona, który można obsługiwać intuicyjnie.
Zdecydowanie łatwiejsze będzie to dla seniorów, którzy już kiedyś posiadali telefony komórkowe i potrafią wykonywać na nich proste czynności, takie jak wybieranie i odbieranie połączeń, wysyłanie i odczytywanie wiadomości tekstowych czy wprowadzanie kontaktów do książki telefonicznej. Te same funkcje spotkają także w smartfonach, więc nauka będzie z pewnością łatwiejsza. Ale jakie smartfony można polecić seniorom? Rozpatrzmy kilka ważnych szczegółów.
Smartfon idealny dla seniora
Pierwsza istotna rzecz w smartfonie dla seniora to wyświetlacz. Powinien on być duży, aby jego użytkownik dobrze widział wszystkie wyświetlane na nim informacje, a także klawiaturę. Telefony starszej generacji posiadały fizyczną klawiaturę w formie przycisków, co w smartfonach już się raczej nie zdarza. Ekran dotykowy może być dla osoby starszej wyzwaniem. Dlatego im większy wyświetlacz, tym łatwiej będzie jej się nim posługiwać.
Kolejna rzecz to dobry aparat fotograficzny. Starsze osoby przepadają za robieniem zdjęć i w zasadzie to jedna z najczęściej używanych przez nich funkcji w telefonach i smartfonach. Smartfon z dobrym aparatem pozwoli mu nie tylko robić zdjęcia czy nagrywać filmy, ale też udostępniać je najbliższym. Niektóre starsze osoby nie boją się korzystać z Internetu i serwisów społecznościowych, zatem atutem smartfona będzie też dostęp do tych aplikacji i możliwość udostępniania przez nie zdjęć w prosty i wygodny sposób.
Jeśli chodzi o system operacyjny i interfejs na smartfona, trudno wskazać najlepszy dla starszych użytkowników. Windows Phone posiada intuicyjne w obsłudze duże kafelki w menu głównym, które można w dowolny sposób umieścić na ekranie głównym, na przykład te, które najczęściej używamy. Dzięki temu starsza osoba będzie miała pod ręką najważniejsze dla siebie aplikacje i funkcje, co okaże się dla niej bardzo wygodne w obsłudze. Android to system, który może posiadać rozmaite funkcje i rozwiązania, nałożone przez producentów konkretnych modeli smartfonów. W tej sytuacji najlepiej wybrać się z taką starszą osobą do salonu, aby mogła sama sprawdzić i wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób obsługi telefonu.
Warto też pomyśleć nad zainstalowaniem dodatkowych aplikacji na smartfon, które nie są dobrze wyeksponowane przez producenta. Może to być funkcja latarki, narzędzia do tworzenia list zakupów, TalkBack (przetwarzanie tekstu na mowę) czy aplikacja do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych w mieście. Dobre ustawienia sprawią, że senior szybko nauczy się korzystać z interesujących go funkcji w smartfonie.
Telefony to wynalazek bardzo praktyczny i nie jest skierowany do jakiejś grupy wiekowej. Dla osób starszych jego posiadanie wzmaga bezpieczeństwo, gdyż w razie potrzeby mogą wezwać pomoc i mieć stały kontakt z bliskimi. A nauka obsługi smartfona przez seniora poprawia jego kondycję umysłową i może nawet zapobiec demencji starczej. Warto więc w to zainwestować!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz