Soczewki czy okulary – co wybrać?

Wada wzroku często pociąga za sobą konieczność jego korekcji. O ile jest ona nieduża, w wielu wypadkach wystarczają okulary do czytania lub nauki. A co, jeśli jest ona na tyle duża, ze utrudnia nam codzienne życie? Czy okulary są jedynym wyjściem? A może lepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Soczewki, a okulary – co będzie lepsze?

Soczewki kontaktowe są dostępne na rynku od niedawna, ale bardzo szybko zyskały grono zadowolonych odbiorców. Osoby z dużą wadą wzroku (około 6 dioptrii) chwalą sobie przede wszystkim ogromną wygodę noszenia soczewek i lepszą jakość korekcji. Szkła kontaktowe są dostępne w różnych wersjach, do patrzenia w dal i czytania, dla osób dorosłych i dzieci, z astygmatyzmem lub dużą różnicą wady między okiem prawym i lewym. W przeciwieństwie do okularów, są właściwie niewidoczne i niewyczuwalne podczas codziennego użytkowania. Sporo osób przyznaje, że zdarza im się po prostu zapomnieć w ciągu dnia, że mają założone szkła kontaktowe.

soczewki
Szkła kontaktowe są dopasowane do naszej wady wzroku, dzięki czemu idealnie ją korygują.

Ponadto soczewka leży bezpośrednio na oku, więc korekcja wady wzroku jest o wiele dokładniejsza, niż w przypadku okularów. Te o dużej mocy bardzo zaburzają widoczność barw i kształtów, w soczewkach nie ma tego problemu. Dobrze dobrane soczewki i właściwie dbanie o ich higienę nie powinno powodować żadnych chorób i infekcji oczu, a nawet pomagają zmniejszać wadę wzroku. Latem chronią oczy przed promieniowaniem UV. Soczewki są dostępne w wersjach jednodniowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych, a nawet rocznych. To od nas zależy, która wersja będzie najlepsza i najbardziej opłacalna.

Jak dbać o soczewki?

Co trzeba wiedzieć, jeśli już zdecydujemy się na zamianę okularów na szkła kontaktowe? Przede wszystkim warto wykonać specjalne badanie u kontaktologa (czyli optyka specjalizującego się w szkłach kontaktowych), które wykaże, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia kontaktów, na przykład infekcja oczu. Następnie dobrana zostaje moc soczewek do naszej wady i nauka ich zakładania i ściągania w obecności kontaktologa.

soczewki
Szkła kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów dla osób z dużą wadą wzroku.

Soczewka to mała, delikatna warstwa miękkiego hydrożelu tak skonstruowana, by przylegać do oka bez odczuwania dyskomfortu. Soczewki bardzo trudno zgubić – mogłoby się tylko stać podczas nieuważnego zakładania bądź ściągania, pływania w nich z otartymi oczami czy zbyt mocnego pocierania oczu. W innych sytuacjach jest to właściwie niemożliwe. Soczewki należy stosować tyle dni, na ile są przeznaczone i po upływie tego czasu wymienić na nową parę. Ponadto w większości wypadków trzeba je ściągać na noc do spania i trzymać w specjalnym płynie dezynfekującym, którym też należy delikatnie przemyć kontakty, zanim je założymy następnego dnia. Ponieważ oko z soczewką może mieć tendencję do wysychania, warto zaopatrzyć się w krople do oczu, które je nawilżą i usuną ewentualny dyskomfort noszenia szkieł kontaktowych, takich jak zamglone widzenie, uwieranie czy swędzenie oczu. Objawy te jednak zwykle ustępują po kilku pierwszych dniach noszenia soczewek.

soczewki
Na noc należy umieścić soczewki w specjalnym płynie dezynfekującym.

Podsumowując, widać, że szkła kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów dla osób z dużą wadą wzroku. Są wygodne, łatwe w użyciu i bezpieczne dla oka.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz