Męskie i kobiece libido bardzo się od siebie różnią. W przypadku kobiet, często jest ono zmienne. Wpływ na to mają przede wszystkim hormony, których poziom zmienia się wraz ze zmianą w cyklu miesiączkowym. Niemniej spadek libido utrzymujący się dłuższy czas nie jest czymś naturalnym. Dlatego też nie powinno się go ignorować.
Spadek libido u kobiety – co go powoduje?
Jak już wspomnieliśmy, to naturalne, że są dni, gdy kobieta nie ma ochoty na seks. Cykl miesiączkowy wiąże się ze zmianami poziomu poszczególnych hormonów, co ma duży wpływ na wysokość libido, a nawet na nastrój.
W pierwszej fazie cyklu do owulacji wzrasta produkcja estrogenu i właśnie wtedy kobieta może mieć większą chęć na seks. Po owulacji wzrasta poziom progesteronu, przez który następuje spadek libido. Tuż przed miesiączką spada poziom zarówno progesteronu, jak i estrogenu i wtedy libido osiąga najniższy poziom. Oczywiście u każdej kobiety może to wyglądać nieco inaczej, niemniej takie wahania libido nie są niczym niepokojącym. Gdy jednak kobieta od dłuższego czasu nie ma chęci na seks i zaczyna to generować spięcia w związku, warto się temu problemowi przyjrzeć bliżej.
Spadek libido, a problemy zdrowotne
Spadek libido to częsty objaw zaburzeń hormonalnych. Na przykład podwyższony poziom prolaktyny obniża popęd płciowy i hamuje owulację. Takie zjawisko naturalnie występuje w organizmie kobiet tuż po porodzie. Jeżeli jednak pojawia się bez wcześniejszego porodu, mamy do czynienia z problemem zdrowotnym. Podwyższony poziom prolaktyny może wskazywać na problem z przysadką mózgową, która go produkuje. Może chodzić o guz przysadki mózgowej, co może pokazać rezonans magnetyczny. Innym powodem spadku libido jest podwyższenie testosteronu, produkowanego u kobiet w nadnerczach lub jajnikach. Jeżeli pochodzi z jajników, może to wskazywać na zespół policystycznych jajników. Dlatego nie należy lekceważyć problemów z hormonami.
Innym powodem zaniku popędu płciowego u kobiet mogą być problemy z tarczycą. To częsty objaw niedoczynności tarczycy oraz choroby autoimmunologicznej Hashimoto. W takim wypadku należy udać się do endokrynologa, który zaleci odpowiednie leczenie tarczycy, a wtedy znikną objawy choroby, w tym spadek libido.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz