Kilka sposobów na oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody to kwestia nie tylko ekologiczna – ma wpływ także na wysokość naszych rachunków. Wielu z nas właśnie z tego powodu zaczyna wprowadzać pewne zmiany w codziennych nawykach życiowych, aby oszczędzić wodę i tym samym zmniejszyć opłaty. Dziś podajemy kilka sposobów na skuteczne i łatwe oszczędzanie wody.

Oszczędzanie wody – zmień złe nawyki

Wielu z nas nie wie, że oszczędzanie – nie tylko wody, ale też pieniędzy, prądu czy czegokolwiek innego – zaczyna się przede wszystkim od zmiany złych nawyków towarzyszących nam w życiu codziennym. To właśnie one w mniej lub bardziej niezauważalny sposób wpływają na zbytnie zużycie wody, co z pewnością nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Oto kilka sugestii:

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i innych tego typu czynności przy umywalce.

oszczędzanie wody
Myjąc zęby, zakręcaj wodę w umywalce. To dobry sposób na oszczędzanie wody!

Dlaczego warto to zrobić? Okazuje się, że mycie zębów przy odkręconej wodzie daje nam straty w ilości aż 9 litrów wody!

Korzystając z wanny, zamiast napełniać ją do pełna, lepiej zrobić to do połowy. To daje nam oszczędność nawet do 100 litrów wody.

Bierz krótkie prysznice.

oszczędzanie wody
Bierz krótkie prysznice.

W ciągu 10 minut zużywamy około 180 litrów wody, czyli tyle samo, ile jest potrzebne do napełnienia wanny! Tymczasem około 4-minutowy prysznic pozwala zaoszczędzić nam nawet 120 litrów, gdyż zużywamy wtedy tylko 60 litrów wody.

Nie spłukuj wody w toalecie po wrzuceniu do niej chusteczki higienicznej, niedopałków czy jakichś drobnych śmieci.


Zadbaj o uszczelnienie spłuczek w toalecie i baterii przy umywalce, prysznicu czy wannie.

oszczędzanie wody
Zadbaj o szczelność instalacji wodnej, czyli baterii przy umywalce, w prysznicu oraz wannie, a także spłuczki.

Kapiąca woda z nieszczelnej spłuczki czy kranu daje nam nawet 30m3 utraconej wody.

Korzystając z pralki lub zmywarki, używaj programów oszczędnościowych, zwłaszcza gdy urządzenie nie jest w pełni zapełnione, lub gdy ubrania czy naczynia są lekko zabrudzone i nie wymagają prania/mycia w bardzo wysokiej temperaturze.

Inne rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę

Oprócz nabrania dobrych zwyczajów podczas korzystania z wody w codziennych czynnościach można też wyposażyć swój dom w specjalne urządzenia pozwalające oszczędzać wodę. Oto kilka z nich:

• Baterie termostatyczne.

oszczędzanie wody
Bateria termostatyczna

Posiadają funkcję ustawienia stałej temperatury wody, a także przycisk zmniejszający jej strumień. To pozwala szybko ustawić nam pożądaną temperaturę oraz zamknąć jej strumień, dzięki czemu oszczędzamy ją np. podczas brania kąpieli.

Baterie bezdotykowe.

oszczędzanie wody
Bateria bezdotykowa

Są wyposażone w fotokomórkę, dzięki czemu sterowanie włączaniem i wyłączaniem wody odbywa się automatycznie. Strumień wody sam się wyłącza, gdy odsuwamy dłonie od wylewki.

Spłuczka dopasowana do potrzeb.

oszczędzanie wody
Spłuczka z dwudzielnym przyciskiem

Nowoczesne spłuczki posiadają przyciski dwudzielne, które pozwalają spłukiwać miskę ustępową mniejszym lub większym strumieniem wody – w ilości 6 lub 9 litrów. Przycisk może mieć też funkcję „stop”, która pozwala zatrzymać spłukiwanie w dowolnym momencie. Wszystko to sprzyja oszczędzaniu wody od 3 do 4,5 litrów.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz