Oszczędzanie wody to kwestia nie tylko ekologiczna – ma wpływ także na wysokość naszych rachunków. Wielu z nas właśnie z tego powodu zaczyna wprowadzać pewne zmiany w codziennych nawykach życiowych, aby oszczędzić wodę i tym samym zmniejszyć opłaty. Dziś podajemy kilka sposobów na skuteczne i łatwe oszczędzanie wody.
Oszczędzanie wody – zmień złe nawyki
Wielu z nas nie wie, że oszczędzanie – nie tylko wody, ale też pieniędzy, prądu czy czegokolwiek innego – zaczyna się przede wszystkim od zmiany złych nawyków towarzyszących nam w życiu codziennym. To właśnie one w mniej lub bardziej niezauważalny sposób wpływają na zbytnie zużycie wody, co z pewnością nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Oto kilka sugestii:
• Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i innych tego typu czynności przy umywalce.

Dlaczego warto to zrobić? Okazuje się, że mycie zębów przy odkręconej wodzie daje nam straty w ilości aż 9 litrów wody!
• Korzystając z wanny, zamiast napełniać ją do pełna, lepiej zrobić to do połowy. To daje nam oszczędność nawet do 100 litrów wody.
• Bierz krótkie prysznice.

W ciągu 10 minut zużywamy około 180 litrów wody, czyli tyle samo, ile jest potrzebne do napełnienia wanny! Tymczasem około 4-minutowy prysznic pozwala zaoszczędzić nam nawet 120 litrów, gdyż zużywamy wtedy tylko 60 litrów wody.
• Nie spłukuj wody w toalecie po wrzuceniu do niej chusteczki higienicznej, niedopałków czy jakichś drobnych śmieci.
• Zadbaj o uszczelnienie spłuczek w toalecie i baterii przy umywalce, prysznicu czy wannie.

Kapiąca woda z nieszczelnej spłuczki czy kranu daje nam nawet 30m3 utraconej wody.
• Korzystając z pralki lub zmywarki, używaj programów oszczędnościowych, zwłaszcza gdy urządzenie nie jest w pełni zapełnione, lub gdy ubrania czy naczynia są lekko zabrudzone i nie wymagają prania/mycia w bardzo wysokiej temperaturze.
Inne rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę
Oprócz nabrania dobrych zwyczajów podczas korzystania z wody w codziennych czynnościach można też wyposażyć swój dom w specjalne urządzenia pozwalające oszczędzać wodę. Oto kilka z nich:
• Baterie termostatyczne.

Posiadają funkcję ustawienia stałej temperatury wody, a także przycisk zmniejszający jej strumień. To pozwala szybko ustawić nam pożądaną temperaturę oraz zamknąć jej strumień, dzięki czemu oszczędzamy ją np. podczas brania kąpieli.
• Baterie bezdotykowe.

Są wyposażone w fotokomórkę, dzięki czemu sterowanie włączaniem i wyłączaniem wody odbywa się automatycznie. Strumień wody sam się wyłącza, gdy odsuwamy dłonie od wylewki.
• Spłuczka dopasowana do potrzeb.

Nowoczesne spłuczki posiadają przyciski dwudzielne, które pozwalają spłukiwać miskę ustępową mniejszym lub większym strumieniem wody – w ilości 6 lub 9 litrów. Przycisk może mieć też funkcję „stop”, która pozwala zatrzymać spłukiwanie w dowolnym momencie. Wszystko to sprzyja oszczędzaniu wody od 3 do 4,5 litrów.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz