Storczyki to piękne kwiaty, które od kilku lat są najmodniejszą ozdobą naszych okien i parapetów. Pięknie utrzymane i odpowiednio pielęgnowane mogą kwitnąć bez przerwy nawet cały rok. Ale jak uzyskać taki efekt? Jak należy dbać o te wyjątkowe, ale delikatne kwiaty? Na temat storczyków krąży wiele mitów, przez które niejedna osoba dochodzi do wniosku, że ich uprawa w domowych warunkach, przy niewielkiej wiedzy ogrodniczej, jest niemożliwa. Ale to nieprawda. Zobacz, jak należy pielęgnować storczyka, a czego unikać przy jego uprawie.
Storczyki i ich odmiany – co warto o nich wiedzieć?
Być może nie każdy o tym wie, ale na świecie istnieje jakieś 30 tysięcy odmian storczyków. Najpopularniejsza odmiana, dostępna na rynku, między innymi na półkach marketów, to biały Phalenopsis. Ma duże, jasne kwiaty o delikatnie żółtym lub różowym środku. Równie piękna jest odmiana Vanda, idealna do wiszącej doniczki.
Storczyki z tej odmiany posiadają gęsty system korzeniowy, który pobiera wilgoć z otoczenia, dzięki czemu może wspaniale się prezentować przez cały rok. Wyjątkowym rodzajem storczyka jest Dendrobium. To roślina przypominająca nieco z wyglądu bambusa, ale w okresie kwitnienia zachwyca pojawiającymi się kolorowymi kwiatami i niesamowitych kształtach. Bez względu na to, na jaką odmianę storczyka się zdecydujemy, z pewnością będzie on piękną ozdobą każdego domu, a przy odrobinie starań może kwitnąć bez względu na porę roku. Co więc warto wiedzieć o odpowiedniej pielęgnacji storczyków?
Pielęgnacja storczyków – pierwsze kroki
Storczyki to kwiaty, które nie lubią zmiany miejsca. Gdy więc przyniesiemy do domu najbardziej ukwiecony egzemplarz, najprawdopodobniej straci on piękne kwiaty po kilku dniach. Niestety, storczyk musi niejako „odchorować” zmianę miejsca zamieszkania. Aby więc nie czuć rozczarowania, gdy piękny storczyk po kilku dniach będzie zupełnie nagi, lepiej wybrać storczyk przekwitnięty i odpowiednio o niego zadbać. Zaraz po przyniesieniu go do domu odpakujmy go z folii i sprawdźmy, czy pomiędzy korzeniami rośliny nie ma gąbki. Może ona się tam znaleźć, by zachować dłużej wilgoć, gdy kwiat stoi w sklepie i nie ma możliwości tak często go podlewać. Ale w domu takie rozwiązanie nie będzie już potrzebne, dlatego usuńmy gąbkę z doniczki.
Następnie musimy zadbać o właściwe podłoże dla storczyka. W sklepach może znaleźć gotową mieszankę do orchidei, która doskonale sprawdzi się do uprawy storczyków. Aby wymienić ziemię, wyciągamy roślinę z doniczki, usuwamy dokładnie stare podłoże, usuwamy uszkodzone uschnięte korzenie i z nowym podłożem wkładamy do doniczki. Jeżeli storczyk posiada pędy, musimy zadbać o podpórkę, by pędy nie złamały się pod ciężarem nowych kwiatów.
Nawożenie i regularna pielęgnacja to podstawa
Aby storczyk miał się dobrze, bardzo ważne jest stosowanie nawozu. Jednym z dobrych rozwiązań jest dodawanie odrobiny nawozu do storczyków do każdego podlewania poprzez rozpuszczenie go w wodzie w konewce. Ilość nawozu trzeba dostosować do zaleceń producenta na opakowaniu. Inne rozwiązanie to umieszczenie w doniczce aplikatora witaminowego, co sprawi, że storczyk będzie kwitł naprawdę długo, a jego kwiaty zawsze będą piękne i świeże. Równie ważnym zabiegiem jest pielęgnacja mięsistych liści storczyków. Po pierwsze, regularnie przecieramy je ściereczką z kurzu i innych zabrudzeń. Po drugie, raz na jakiś czas spryskujemy je specjalną mgiełką do storczyków, która nada im blasku i zdrowego wyglądu. Gdy okres kwitnienia dobiegnie końca, przycinamy uschnięte pędy i na jakiś czas odstawiamy nawóz, by roślina mogła odpocząć.
Przycinanie storczyków – jak to robić?
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie storczyków. Opinii na temat tego, jak często to robić, jest wiele. Warto więc kierować się przy tym sprawdzonymi i bezpiecznymi zasadami. Pierwsza mówi o tym, aby nie przycinać pędów, które nie są suche. Usuwamy tylko pędy uschnięte, gdyż takie na pewno nie zakwitną po raz drugi. To nieprawda, iż należy przycinać wszystkie pędy po przekwitnięciu kwiatów – przecież taki pęd ma szansę zakwitnąć ponownie. Druga zasada dotyczy tego, w jakim miejscu przycinać pędy. Najbezpieczniej zrobić to za trzecim kolankiem, jeżeli dalej pęd jest zielony, bądź za pierwszym, jeśli cały usechł. Nigdy nie obcinamy pędów przy samej łodydze, gdyż zawsze jest szansa, że z zielonej części ponownie wyrosną piękne kwiaty. Poza tym nie obcinamy liści. Opadną one same, kiedy zżółkną, podobnie, jak opadają liście z drzew.
Dobór odpowiedniego podłoża – kora czy ziemia?
Storczyki nie wyrosną na zwykłej ziemi, dlatego potrzebują specjalnego podłoża, o czym już wspominaliśmy wcześniej. Najlepsze podłoże to mieszanka torfu, kory i keramzytu. Może się w niej znaleźć także styropian albo węgiel drzewny. Takie podłoże krócej utrzymuje wilgoć, ale za to świetnie przepuszcza powietrze, co pozwala korzeniom oddychać, a storczykom pięknie kwitnąć. Warto jeszcze pamiętać o tym, by nie przesadzać storczyków, gdy kwitną, gdyż stracą kwiaty.
Jak widać, storczyki wymagają odpowiedniego traktowania, ale wbrew pozorom, to wcale nie są ani kosztowne, ani czasochłonne zabiegi. Odrobina serca i regularne nawożenie to klucz do hodowania storczyków z powodzeniem. Dzięki dobremu podejściu nasze storczyki mogą pięknie kwitnąć nawet przez cały rok!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz