Zdecydowałeś, że po maturze idziesz na studia. Wiesz już nawet, na jaki kierunek chcesz startować. Pozostaje jeszcze kwestia, czy będzie to polska uczelnia, czy może lepiej zdecydować się na studia za granicą. Postanowiliśmy choć trochę rozwiać Twoje wątpliwości. Poznaj zalety studiowania poza granicami naszego kraju.
Kiedy nie decydować się na taki krok?
Ukończenie studiów na zagranicznej uczelni wiążę się z licznymi profitami. Jednak nie jest to opcja dla każdego. Kto powinien zrezygnować z takiego rozwiązania i dlaczego?
Po pierwsze – osoby, które słabo znają język obcy. Jeśli jesteś mocno związany z rodziną i przyjaciółmi, to studiowanie za granicą też nie jest dla Ciebie, gdyż oznacza rozłąkę z nimi na dłuższy czas. Na taki krok nie powinny też decydować się ci, którym brakuje odwagi, pewności siebie, niezależności i otwartości. Pamiętaj, że nauka to nie wszystko. Musisz też umieć zafunkcjonować w całkiem nowym i nieznanym sobie dotąd środowisku, a wymienione przymioty mogą okazać się tu niezwykle przydatne. Bez nich trudno będzie Ci poznać nowe osoby, znaleźć pracę czy podjąć praktyki i ogólnie odnaleźć się w tej nieznanej rzeczywistości.
Studia za granicą – przykładowe korzyści
Jeżeli jednak spełniasz wszystkie warunki, czyli potrafisz bez trudu porozumieć się w obcym języku, jesteś odważny, a rozstanie z najbliższymi nie stanowi dla nikogo z Was większego problemu, śmiało możesz rozważać wyjazd na zagraniczną uczelnię. Lista korzyści, jakie się z tym krokiem wiążą, jest długa.
Przede wszystkim studiowanie za granicą podbudowuje Twoją samoocenę, a uzyskanie dyplomu sprawi, że staniesz się w oczach potencjalnych pracodawców ważnym i wartościowym kandydatem. Twój krąg znajomych poszerzy się o nowe ciekawe osoby z najróżniejszych zakątków świata. Zyskasz też szansę na udoskonalenie kompetencji językowych. Taki wyjazd i pobyt za granicą poszerzy również Twoje horyzonty oraz pozwali lepiej poznać i zrozumieć obcą kulturę. Nauka za granicą uczy Cię także samodzielności i sprawia, że stajesz się bardziej niezależny.
Gdzie najlepiej studiować za granicą?
Według autora tego poradnika najlepiej poszukać wolnych miejsc na uczelniach w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach możesz być pewnym, że po powrocie do kraju z dyplomem w kieszeni, drzwi najlepszych korporacji będą stały dla Ciebie otworem.
Poczdam to jeden z tych kierunków, które warto rozważyć w pierwszej kolejności, gdy wybieramy się na studia za granicą.
Zanim wyjedziesz podjąć naukę za granicą
Jeśli już zdecydujesz ostatecznie, że studia za granicą są dokładnie tym, czego potrzebujesz, by zapewnić sobie lepszy start w przyszłość, dokładnie się przygotuj do wyjazdu. Zadbaj przede wszystkim o dobre lokum na czas pobytu. Jeśli lubisz wygodę i marzą Ci się komfortowe warunki do nauki, to zapoznaj się koniecznie z ofertą, jaką ma dla Ciebie BaseCamp – sieć prywatnych akademików.
BaseCamp oferuje Ci funkcjonalną przestrzeń oraz liczne udogodnienia, jak na przykład:
- swobodny dostęp do superszybkiego WiFi na terenie całego obiektu;
- salę do cichej nauki;
- strefę do wspólnego relaksu;
- siłownię;
- wypożyczalnię rowerów.
Brzmi nieźle, prawda? Zdjęcia i opisy apartamentów znajdziesz tutaj: https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/poczdam/
Dodatkowo BaseCamp zadbał o przemyślaną lokalizację akademików, tak, byś miał zawsze blisko na uczelnię, do pracy czy najlepszych miejsc dla studentów.
Naturalnie, za granicę na studia nie można wyjechać ot tak. Warto dopilnować wszystkich formalności, pamiętać o zabraniu dokumentów wymaganych przez uczelnię, a także dokładnie się spakować, aby w nowym miejscu mieć wszystko co potrzebne.
>> Czytaj tekst o tym, jak wygląda studenckie życie za granicą i jak się do niego przygotować.
Słowem podsumowania – jeśli tylko znasz perfekt przynajmniej jeden język obcy, a wynik Twojej matury był naprawdę wysoki, to nie marnuj szansy na lepszą przyszłość i wybierz którąś z zagranicznych uczelni wyższych. Zaprocentuje to nie tylko dobrze płatną pracą, ale także wpłynie na Twoją samoocenę, jak i poszerzy znacznie horyzont doświadczeń. Wszystko przed Tobą!
Interesuje Cię temat studiów zagranicznych? Sprawdź inne teksty:
Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wynajmie mieszkania na studiach >>>
Co-living – wspólnotowe życie nie tylko na studiach >>>
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz