Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja

Minęło 12 lat odkąd wprowadzono ten pionierski projekt na rynku sztuki. W 2008 roku DESA Unicum jako pierwsza zorganizowała aukcję Młodej Sztuki, prezentując prace najciekawszych, początkujących twórców. Od tego czasu odbyło się już 114 takich licytacji, podczas których mogliśmy obserwować rozwój młodych artystów. Kolejna odsłona projektu odbędzie się już 19 stycznia. Zobaczyć i wylicytować można będzie aż 80 prac, w tym zaskakujący obraz Adama Martyniaka czy tajemnicze dzieło Agnieszki Zabrodzkiej. 

Aukcja Młoda Sztuka

W 2020 roku odbyło się rekordowo dużo, bo aż 14 aukcji Młoda Sztuka. Blisko 550 tys. zł. wyniósł obrót licytacji, która odbyła się w grudniu. Za blisko 24 tys. zł sprzedana została praca „Ikar” Aleksandry Staniorowskiej. Również za blisko 24 tys. zł kupiono pracę Marcina Gregorczuka / Blubird „Keep on rising”. Obraz Rafała Kapicy „Słońce daje radość” sprzedano za ponad 20 tys. zł. Już 19 stycznia nadarzy się kolejna okazja do wylicytowania wyjątkowych obiektów. Wystawę oglądać można od 12 stycznia.

Obraz Adama Martyniaka z cyklu „Bitumeny” jest jednym z najciekawszych obiektów prezentowanych na wystawie i aukcji. Praca jest wyrazem dialogu pomiędzy organiczną fakturą, nieco przypominającą skałę lub zaschniętą lawę i geometrycznymi, prostymi, białymi liniami. Materiał, który sprawia, że powierzchnia dzieła ma chropowatą fakturę to masa asfaltowo-kauczukowa, standardowo używana w budownictwie. Niekonwencjonalne tworzywo nie może być kontrolowany tak precyzyjnie jak farba, więc praca Martyniaka jest do pewnego stopnia dziełem zamierzonego przypadku. Organiczne procesy, którym poddawana jest materia, artysta próbuje okiełznać poprzez użycie geometrycznych, półprzezroczystych i białych form. Rezultatem jest dynamiczna kompozycja pełna organicznych elementów.

Abstrakcyjne prace

Intrygującym obiektem, który pojawi się na styczniowej wystawie jest praca „Ara” Rafała Bilickiego. Inspiracją dla artysty była różnorodność natury oraz formy i koloru poszczególnych gatunków. Rozważa on to, czy flora i fauna zostały celowo zaprojektowane, czy są one raczej skutkiem ewolucji. Rezultatem jest cykl abstrakcyjnych, dynamicznych prac nawiązujących swoimi kolorami i kształtami do różnych gatunków zwierząt. Rozłożysta forma instalacji przypomina rozpięte skrzydła papugi. Kolory i kształt pracy przywołują ptaka, ale to wyobraźnia sprawia, że obiekt ożywa. Rafał Bilicki ukończył z wyróżnieniem katedrę grafiki Collegium da Vinci w Poznaniu. Tworzy w różnorodnych technikach malarskich. Charakterystycznym motywem w jego twórczości jest ekspresja połączona z abstrakcyjnymi formami.

Z kolei obraz „Zatoka Zielonego Żółwia” Agnieszki Zabrodzkiej jest częścią cyklu, który artystka tworzy od kilku lat. Jest on wyrazem nieustannego zaciekawienia artystki motywem odbicia lustra w pejzażu. Rozszerza ona przestrzeń w obrazie o symetryczne, lustrzane odbicie, nadając całości charakteru tajemniczej ułudy. Malarka dodatkowo umieszcza w swoich pracach osamotnione postaci, potęgując tym samym zagadkową atmosferę miejsc oddalonych od cywilizacji. Agnieszka Zabrodzka to uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych między innymi w Warszawie i Budapeszcie. Główną inspiracją jest dla niej natura.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz