Syrop na kaszel suchy i mokry

Witajcie Kochani!

Chociaż kalendarzowo wiosna coraz bliżej, na dworze zima w pełni. Niestety, mam wrażenie, że panuje też jakiś paskudny wirus, który nie tylko dopada dzieci w przedszkolach i szkołach, ale i dorosłych. W moim otoczeniu co chwilę słyszę, że ktoś się pochorował, a dźwięk kaszlu mokrego czy suchego to dla mnie codzienność. Każdy z nas jest na to narażony, dlatego chciałam Wam co nieco powiedzieć o tym, jak dobierać lekarstwa, na przykład syrop na kaszel, a kiedy trzeba skończyć z samodzielnym leczeniem i udać się do lekarza po antybiotyk.

Syrop na kaszel – ale jaki kaszel?

Zanim w ogóle zaczniemy jakiekolwiek próby leczenia kaszlu u siebie czy naszych dzieci, musimy zastanowić się, z jakim kaszlem mamy do czynienia: suchym czy mokrym. Dlaczego jest to istotne? A no dlatego, że dziś każdy syrop na kaszel dostępny w aptece ma konkretne przeznaczenie: jedne są rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne, inne nawilżające i łagodzące. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni syrop do objawów, jego stosowanie na niewiele się zda.

Kaszel suchy i mokry

Kaszel suchy zwykle towarzyszy początkowym objawom przeziębienia. Wywołany jest drapaniem w gardle, który zmusza nas do pokasływania. To z kolei wywołuje wysuszenie i podrażnienie śluzówki. Warto już wtedy zaopatrzyć się w syrop na kaszel suchy, czyli taki, który usunie owo drapanie i nawilży gardło. Dodatkowo zwalczy bakterie, które go wywołały.

Z kolei kaszel mokry świadczy już o kolejnej fazie choroby, charakteryzuje się zalegającą wydzieliną, której mimo usilnych starań nie możemy odkrztusić lub odkrztuszamy w śladowych ilościach. Jeśli jest ona przezroczysta, mamy do czynienia z bakteriami, jeśli zielona – z wirusem. Tutaj syrop na kaszel mokry pomoże nam rozrzedzić tę wydzielinę i łatwiej ją odkrztusić.

Istnieje też inny rodzaj kaszlu, nazywamy go kaszlem przewlekłym. Mówimy o nim, gdy kaszel nie mija przez około dwa miesiące. Jest on dość uciążliwy i zwykle ma związek z jakąś alergią. Gdy więc widzimy, że mimo naszych usilnych starań kaszel nie mija, lepiej wybrać się do lekarza niż dalej próbować się samemu leczyć.

Ciekawe informacje na temat kaszlu mokrego i suchego znajdziecie TUTAJ.

A czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na radzenie sobie z kaszlem? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz