Jedzenie warzyw to ważny sposób dostarczania naszemu organizmowi witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Jednym z z tych, które warto na stałe wprowadzić do swojego menu jest szpinak. Choć w dzieciństwie większość z nas wzdrygało się na myśl o jedzeniu tych zielonych liści, warto dać im jeszcze jedną szansę. Bowiem odpowiednio przyrządzony szpinak jest źródłem mnóstwa cennych składników oraz wyjątkowego smaku.
Szpinak i jego odżywcze właściwości
Szpinak to cenne źródło witamin A, C i E, oraz mikroelementów (głównie magnezu i fosforu). Ma też sporo białka, w porównaniu do innych zielonych, liściastych warzyw. Poza tym posiada luteinę, dlatego wpływa dobrze na nasz wzrok, powstrzymując proces starzenia się gałki ocznej. Jego spożycie w dużej ilości nie jest jednak wskazane u osób z kamicą nerkową ze względu na obecność szczawianów.
Szpinak jest dostępny w sprzedaży w kilku „odsłonach” – w formie dojrzałych, świeżych liści, młodych listków (nazywany baby lub mini), a także mrożony lub rzadziej konserwowy.
Jak jeść szpinak?
Wbrew pozorom, szpinak wcale nie musi być podawany wyłącznie jako bezsmakowa, zielona breja, chociaż najczęściej tak nam go serwowano w przedszkolach. Można go spożywać na surowo, jako uzupełnienie do kanapek czy sałatek. Bardzo modne są też zdrowotne napoje typu smoothie z dodatkiem szpinaku oraz innych warzyw i owoców. Z kolei mrożony przyrządzamy poprzez duszenie z dodatkiem masła, bez uprzedniego rozmrażania. Tak przygotowany będzie świetnym dodatkiem do makaronu, do omletów czy jajecznicy.
Dobrze smakuje z dodatkiem fety, mięsa drobiowego, owocami morza, bekonem, ale też z truskawkami czy granatem. By wydobyć i podkreślić jego smak, warto użyć odrobiny cytryny, cukru, pieprzu, gałki muszkatołowej, czosnku czy masła. Więcej na temat szpinaku przeczytacie TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz