Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja

Największy polski surrealista. Jego dzieła porównuje się do twórczości René Magritte’a. Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W maju na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum pojawiły się aż dwa jego niesamowite płótna przepełnione magią. Zobaczyć można również twórczość m.in. Tomasza Sętowskiego i wczesny obraz Jacka Yerki. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek 20 maja.

Znaczenie symboli w sztuce

W onirycznych krainach Jacka Yerki nic nie jest tym, czym zdaje się być początkowo. Nie inaczej jest w prezentowanej na wystawie, wczesnej kompozycji artysty zatytułowanej „Nowe przygody Hucka” z 1987 roku. Wytrawny widz może odkryć w tej pracy całe morze symboli, ale także aluzji do dzieł dawnych mistrzów. Yerka natchnienie często czerpie z malarstwa niderlandzkiego i twórczości artystów takich jak m.in. Jan van Eyck i  Hieronymus Bosch. Prezentowana w DESA Unicum praca inspirowana jest powieścią Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”. Podczas ostatniej aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum dzieło tego artysty sprzedane zostało za 400 tys. zł.

Wybitni twórcy sztuki

Wybitnym twórcą, którego dzieła zobaczyć i wylicytować można będzie w maju jest również Rafał Olbiński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynuje i inspiruje wielbicieli z całego świata. W swoich pracach kreuje rzeczywistość doskonałą. Przepełniają ją metafory i znaczenia, w których każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki. Wykreowane przez Olbińskiego oniryczne, niezwykle sugestywne wizje przedstawiają przede wszystkim modelowe kobiety i mężczyzn, których artysta wikła w najróżniejsze relacje – wzajemnej zależności, tajemniczości podszytej intelektualnym niepokojem, czy dopiero co rodzącej się zmysłowości. Dzieła Olbińskiego wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza jawy i snu, która porywa najbardziej wymagającego widza. Właśnie takie są dwie prezentowane na majowej wystawie i aukcji prace „Randezvous with Poetry” i „ Nieskromna prostota wielkości”.

Surrealistyczne prace

Z kolei Tomasz Sętowski słynie z przedstawiania podwodnych światów, miast jak ze snu oraz kobiet w sukniach zrobionych z budowli lub wież. Przeszły one już do kanonu malarstwa surrealistycznego. Na wystawie i aukcji 20 maja pojawią się aż cztery wyjątkowe obiekty jego autorstwa. Pierwszy z nich to portret Salvadora Dalego. Ten wielki malarz-wywrotowiec, stał się jedną z największych inspiracji twórczych Sętowskiego. Jego „szalony umysł” był podwaliną do stworzenia podobnego nurtu w malarstwie polskich surrealistów. Kolejne dzieło to akwaforta „Zegarmistrz Światła”. Na przedstawionej scenie do bramy miasta wlatuje błazen z wielkim zegarem. Z wieży zegarowej wychodzi skrzypek, który z półprzymkniętymi oczyma gra na instrumencie. Pojawią się również rzeźby autorstwa Sętowskiego. „Kobieta z lustrem” to praca wykonana z brązu, przedstawiająca postać w sukni, która wygląda niczym wieża w Pizie. Półnaga bogini, z odkrytymi piersiami, podziwia swój wizerunek w zwierciadle. Zobaczyć i wylicytować można będzie również dzieło uczennicy artysty, Anastasiyi Markovych.

Na wystawie i aukcji zaprezentowane zostaną również prace twórców takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Maksymilian Novák-Zempliński, Paweł Trybalski, Tomasz Poznysz,  Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz. 20 maja wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz