Ta historia wydarzyła się naprawdę! Książki o prawdziwych zbrodniach

Kto zabił? Jak i dlaczego popełniono zbrodnię? Co dzieje się w umyśle mordercy? Często te pytania zadajemy sobie, gdy słyszymy o sprawach kryminalnych, które zdarzyły się naprawdę. Reportaże z gatunku true crime, opisujące prawdziwe przypadki, z jakimi miała do czynienia policja i eksperci od kryminalistyki, pozwalają zaspokoić tę ciekawość. 

Zarówno książki, jak i filmy z kategorii true crime (prawdziwa zbrodnia) od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Lubimy podglądać procesy sądowe morderców, wracać do makabrycznych spraw sprzed lat i poznawać techniki, jakie wykorzystuje policja w swojej pracy.

Popularność kategorii true crime nie słabnie, zarówno jeśli chodzi o książki, ale także filmy, seriale czy podcasty. Jedne z najpopularniejszych podcastów w Polsce traktują właśnie o zbrodniach, które wydarzyły się naprawdę na naszym podwórku i to w dodatku całkiem niedawno. Miłośnicy książek z dreszczykiem, którzy nie chcą poprzestawać na thrillerach i kryminałach, mogą sięgnąć właśnie po true crime – poziom adrenaliny po lekturze z pewnością się podniesie – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Przedstawiamy cztery nowości książkowe, które mrożą krew w żyłach i rzucają światło na mroczne historie kryminalne. Przybliżają one sylwetki nie tylko groźnych przestępców, ale także ich ofiar oraz specjalistów, którzy pracowali nad rozwiązaniem spraw i znalezieniem winnych.

Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych umysłów 

Reportaż Marka Olshakera i Johna E. Douglasa nie tylko odpowiada na pytanie “kto zabił?”, ale przede wszystkim “dlaczego?”. To pozycja dla tych czytelników, którzy chcą poznać najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatycznych morderców. Douglas przez niemal 25 lat był agentem specjalnym FBI, profilerem behawioralnym i analitykiem śledczym, a w książce dzieli się prawdziwymi historiami, które spotkały go na zawodowej drodze. Opisuje sylwetki czterech mężczyzn skazanych za brutalne morderstwa, którzy pomogli agentom FBI zrozumieć, co dzieje się w umysłach psychopatów. Niektórzy z nich bardzo chętnie dzielili się szczegółami swoich czynów! Książka przenosi czytelników do pokoju przesłuchań i sprawia, że czują się jakby sami rozmawiali z przestępcą. Ciarki na plecach gwarantowane! Lektura jest niezwykle wciągająca, a przy tym bogata w fakty i prawdziwe opisy technik, używanych przez profilerów kryminalnych. Pozycja doskonale sprawdzi się dla fanów serialu Mindhunter, ponieważ powstał on na podstawie innej książki napisanej przez właśnie tych dwóch autorów.

Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime

Autorka “Morderstwo nie jest takie proste”, Carla Valentine jest technikiem kryminologii i na podstawie twórczości Christie ukazuje, że pisarka również była niezwykle biegła w tej dziedzinie. Tworząc kryminały sprawnie wykorzystywała swoją wiedzę oraz czerpała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki, przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretację odcisków stóp lub śladów opon czy analizę plam krwi. Zdarzało się, że niektóre innowacje wprowadzała do swojej fabuły, zanim zostały one formalnie przyjęte.

-Współcześnie możemy nazwać Agathę Christie geekiem, czyli osobą mocno zafascynowaną swoją pasją, w tym przypadku kryminologią. Pisarka czytała prasowe doniesienia na temat przestępstw, była członkinią Klubu Detektywów zrzeszającego autorów powieści kryminalnych, interesowała się także nowinkami technicznymi wykorzystywanymi przez detektywów. Miała ogromną wiedzę i chętnie dzieliła się nią w swoich książkach. Nowość pt. “Morderstwo nie jest takie proste” to w pewnym sensie hołd dla tej legendarnej pisarki i pozycja obowiązkowa dla fanów jej twórczości – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Psychopata – jego historia zainspirowała Hitchcocka

Książka Harolda Schechtera to lektura dla osób o mocnych nerwach! Prawdziwa historia Eda Geina, znanego później jako Rzeźnik z Plainfield, zawiera bardzo szczegółowe opisy morderstw. W 1957 roku, policja wkroczyła na teren farmy Geina w związku z zaginięciem właścicielki pobliskiego sklepu. W kuchni funkcjonariusze znaleźli ciało poszukiwanej kobiety pozbawione głowy i zawieszone pod sufitem. Nie jest to jedyna szokująca rzecz, którą opisuje Schechter w “Psychopacie”. W mieszkaniu znaleziono ludzkie czaszki zdobiące łóżko, abażury i obicie fotela wykonane z ludzkiej skóry, a także ludzkie serce, które według policjantów znajdowało się na patelni. Gein posiadał także kostium uszyty z ludzkiej skóry. Autor w przerażających detalach opowiada o zbrodniach Rzeźnika z Plainfield oraz o jego domowej kolekcji ludzkich szczątków.

– “Psychopata” to nowość w księgarniach, jednak ta mroczna historia jest znana od lat 50-tych. Zbrodnie Eda Geina były inspiracją do filmu “Psychoza” Alfreda Hitchcocka czy niektórych scen “Milczenia Owiec”. W książce znajduje się wiele szczegółów na temat schwytania i procesu sądowego oraz diagnozowania go pod kątem niepoczytalności – mówi Agata Kaczanowska, TaniaKsiazka.pl.

Rodzina z domu obok, czyli dzieci ofiarami swoich rodziców

Reportaż Johna Glatta opowiada historię rodziny Turpinów, która kilka lat temu wstrząsnęła nie tylko Ameryką, ale całym światem. Z pozoru zwyczajny dom okazał się więzieniem dla trzynaściorga dzieci Louise i Davida, którzy dopuścili się okropnych czynów względem własnych dzieci. Wszystko to działo się za zamkniętymi drzwiami, podczas gdy w sąsiedztwie toczyło się normalne życie. Ofiary były przywiązywane do łóżek, głodzone, zastraszane, maltretowane fizycznie i psychicznie. Koszmar wyszedł na jaw, gdy w 2018 roku siedemnastoletnia Jordan Turpin uciekła przez okno i zadzwoniła pod numer alarmowy. Dziewczyna zgłosiła, że wraz z rodzeństwem jest więziona i maltretowana przez rodziców. Nie była w stanie powiedzieć operatorce nawet swojego adresu, ponieważ nigdy w życiu nie wychodziła z domu. Historia na długo pozostaje w pamięci i zmusza do myślenia o tym, do jakich czynów mogą dopuszczać się ludzie, których uważamy za zwykłych sąsiadów, dobrych rodziców i porządnych ludzi. Czytelnicy poszukujący mocnych, poruszających reportaży nie oderwą się od tej lektury nawet na moment.

Książki z gatunku true crime sprawdzą się dla fanów powieści kryminalnych i historii opartych na faktach. Odważni czytelnicy, którzy lubią poczuć dreszcz emocji zdecydowanie odnajdą się w tym gatunku. Warto również poznawać seriale i filmy przedstawiające prawdziwe zbrodnie – często powstają one właśnie na podstawie książek.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz