Telefony komórkowe – kiedyś i dziś

W dobie obecnej całkiem powszechnym widokiem jest przedszkolak ze smartfonem w ręce, który, choć nie potrafi jeszcze czytać, doskonale wie, jak się nim posługiwać. To pokazuje, że od pojawienia się na rynku pierwszej komórki technologia bardzo poszła do przodu. Jak zmieniały się telefony komórkowe na przestrzeni lat?

Telefony komórkowe – początki

Choć może się to wydawać niewiarygodne, telefony komórkowe towarzyszą nam już jakieś 40 lat. Oczywiście te pierwsze modele nie były ogólnodostępne, dlatego też wielu z nas kojarzy raczej moment ich pojawienia się w naszym życiu jako późne lata 90-te. Mając jednak na myśli pierwszy model telefonu komórkowego, trzeba wspomnieć o roku 1973, kiedy to Martin Cooper wykonał pierwszą rozmowę z prototypowego DynaTAC z doktorem Egelem. Kolejne dwie dekady przyniosły w tej kwestii ogromny postęp. Telefony komórkowe stały się dostępne dla zwykłych odbiorców, gdy Europa i USA wprowadziły cyfrowe standardy, znane pod nazwą CDMA i GSM. Do najpopularniejszych modeli telefonów komórkowych, na które powoli było stać każdego były oczywiście pierwsze modele Nokii, a więc Noka 1011, 3210 i legendarna już Nokia 3310.telefony komórkowe Do czego wtedy służyły nam telefony? Głównie do wykonywania pilnych rozmów, gdyż nie należały one do najtańszych. Młodsze pokolenie odkryło wygodę wysyłania tekstowych wiadomości SMS. Z czasem operatorzy komórkowi zaczęli prześcigać się w swoich ofertach – do sprzedaży trafiały coraz to nowsze modele komórek za okazyjną złotówkę, można było wybrać spośród wielu pakietów abonamentowych, a także korzystać z darmowych połączeń czy SMS-ów. Wszystko to sprawiło, że w bardzo krótkim czasie telefony stały się naszą codziennością, czymś, bez czego zupełnie nie wyobrażamy sobie życia.

A jak to wygląda dziś?

Dzisiejsze telefony komórkowe w niczym nie przypominają tych sprzed 20 lat. Spokojnie można je nazwać urządzeniami wielofunkcyjnymi, których jedną z wielu możliwości jest dzwonienie czy wysyłanie wiadomości. Dziś telefony służą nam do wysyłania e-maili, korzystania z portali społecznościowych, słuchania i pobierania muzyki, gier, oglądania filmów, robienia zdjęć czy przeglądania sieci.telefony komórkowe Smartfony z dotykowym ekranem skutecznie wyparły tradycyjne komórki i z roku na rok coraz bardziej się zmieniają. Posiadają coraz więcej funkcji, dzięki czemu z powodzeniem zastępują w podróży GPS, laptopa czy telewizor. Dzisiaj każdy posiada smartfona, niezależnie od wieku czy potrzeb. A co będzie dalej?

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz