Tofu to rodzaj twarożku otrzymywanego z mleka sojowego. Stanowi ważny element diety wegetariańskiej, gdyż jest cennym źródłem białka, a przy tym można go przyrządzać naprawdę na wiele sposobów. Z tego powodu coraz częściej sięgają po nie nawet osoby niebędące na diecie wegetariańskiej. Jak więc jeść sojowy twarożek? I dlaczego warto?
Tofu i jego właściwości odżywcze
Tofu jest cennym źródłem białka sojowego, a także fosforu i wapnia. Zawiera również fitoestrogeny, których działanie podobne jest do naturalnych żeńskich hormonów, estrogenów. Dlatego też nie powinny go zbyt często spożywać osoby mające problemy z tarczycą lub z gospodarką hormonalną. Działa natomiast łagodząco w okresie menopauzy, gdy w organizmie kobiety zachodzą znaczne zmiany i spada poziom estrogenów, wywołując niepożądane skutki, czy też zapobiega rozwojowi raka piersi. Oprócz tego jest cennym źródłem witaminy A, B6, C, K, a także niacyny, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, cynku, sodu czy potasu. Wspomniane fitoestrogeny zawarte w tofu mogą także zapobiegać rozwojowi raka prostaty, a także obniżają ciśnienie tętnicze i cholesterol.
Wyjątkowe dania z sojowym twarogiem w roli głównej
Sojowy twarożek sam w sobie ma dość neutralny smak, stąd można go przyrządzać naprawdę na wiele sposobów. Surowe może stanowić dodatek do sałatek. Smażone bądź grillowane w marynacie świetnie zastąpi mięso w szaszłykach czy daniach obiadowych. Bardzo popularne są też tofurniki, czyli ciasta przygotowywane z tofu zamiast tradycyjnego twarogu. A tofucznica to godna, wegańska zastępczyni tradycyjnej jajecznicy.
Pomysłów jest naprawdę wiele!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz