Masz kota? Uważaj na toksoplazmozę!

Koty to bardzo popularne zwierzęta, coraz częściej wybierane na domowych pupili. Posiadanie zwierzaka wiąże się niekiedy z koniecznością leczenia poważnych chorób. U kotów jednym z najpopularniejszych schorzeń jest toksoplazmoza, wokół której narosło też wiele mitów i obaw. Co więc na jej temat powinien wiedzieć każdy właściciel kota?

Toksoplazmoza – przyczyny i objawy

Toksoplazmoza to choroba, którą wywołuje pierwotniak toksoplazma gondii. Może występować u różnych zwierząt oraz ludzi, ale to właśnie koty są dla nich ostatecznymi żywicielami i w ich organizmach następuje rozród tego pasożyta. Komórki, do których przeniknął pasożyt ulegają pęknięciu, a cysty i pseudocysty rozmnażającego się pasożyta przenikają do różnych narządów nosiciela. W zakażonych płucach, sercu, wątrobie czy mózgu powstają natomiast ogniska martwicowe.

Koty mogą zarazić się toksoplazmozą na kilka sposobów: mogą niejako odziedziczyć pasożyta przy porodzie od zarażonej matki (tzw. zakażenie śródmaciczne), poprzez zjedzenie zanieczyszczonej karmy, wody lub surowego mięsa, w którym znajdują się cysty i pseudocysty toksoplazmozy.

toksoplazmoza
Kot może zarazić się toksoplazmozą m.in. przez spożycie zanieczyszczonej karmy lub surowego mięsa.

Objawy toksoplazmozy są dość trudne do rozpoznania. U osobników młodych przy silnej postaci choroby mogą wystąpić: brak apetytu, osowiałość, podwyższona temperatura ciała, a także objawy ze strony układu oddechowego i nerwowego (ataki podobne do padaczki). U starych kotów toksoplazmoza w postaci przewlekłej objawia się brakiem łaknienia, biegunką, niedokrwistością, a niekiedy także powiększeniem węzłów chłonnych podżuchwowych.

Czy toksoplazmoza jest groźna dla ludzi?

Powszechnie uznaje się, że toksoplazmoza to groźna choroba zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Rzeczywiście, zarażenie nią w czasie ciąży powoduje poronienie. Niemniej nie oznacza to, że należy pozbyć się od razu kota, gdy dowiemy się, że spodziewamy się dziecka. Aby człowiek zaraził się od kota toksoplazmozą, musiałby mieć bliski kontakt ze świeżym kałem nosiciela, czyli na przykład go spożyć.

toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest groźna dla kobiet w ciąży, ale zarażenie się nią od kota jest trudne.

Zachowywanie ostrożności i podstawowych zasad higieny skutecznie ochroni nas przez toksoplazmozą. Wystarczy regularnie oczyszczać kuwetę, często zmieniać żwirek i myć ręce po tych czynnościach oraz każdym kontakcie z kotem. Najlepiej odpowiednio wcześnie zbadać naszego pupila, czy nie jest nosicielem i szybko reagować, jeśli pojawią się pierwsze objawy świadczące o toksoplazmozie.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz