Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęstszych przypadłości związanych z okresem dojrzewania. Niestety, bardzo często jest przyczyną skrępowania i złego samopoczucia psychicznego nastolatków. Jakie są przyczyny jego powstawania? I jak leczyć trądzik skutecznie?
Przyczyny powstawania trądziku
Głównym winowajcą odpowiadającym za powstawanie trądziku są hormony, których poziom jest bardzo zmienny szczególnie w okresie dojrzewania. Hormony sprawiają, że skóra może wytwarzać nadmierną ilość sebum, które z kolei zatyka pory. W zatkanych porach tworzy się środowisko idealne do namnażania bakterii, a wywołane przez nie podrażnienie skutkuje powstawaniem pryszczy.
Bardzo często młode osoby borykające się z tym problemem bardzo dba o higienę i stosuje różnego rodzaju środki przeciwtrądzikowe, jednak nie widzą żadnej poprawy. Dlaczego? Otóż aby skutecznie zwalczyć trądzik, należy dobrać lek do przyczyny i to jej próbować się pozbyć, a nie samego efektu w postaci pryszczy.
Jak leczyć trądzik?
Kluczem do wyleczenia trądziku jest odpowiedni dobór leku. Ponieważ istnieje kilka rodzajów tego schorzenia, musimy najpierw zdiagnozować swój i do niego dobrać właściwe leczenie. W przypadku osób młodych zwykle mamy do czynienia z klasycznym trądzikiem młodzieńczym. Lekiem powszechnie stosowanym i polecanym na taki trądzik jest Aquaclin. To preparat w postaci żelu do przemywania twarzy, który działa przeciwzapalnie, złuszcza naskórek i zwalcza bakterie wywołujące powstawanie pryszczy. O tym, jak leczyć trądzik za jego pomocą, przeczytacie TUTAJ.
Poza tym warto wziąć pod uwagę czynniki, które mogą wzmagać powstawanie trądziku i w miarę możliwości się ich wystrzegać. Na przykład niektóre kosmetyki do twarzy zawierają tłuszcze, które nie sprzyjają cerze przetłuszczającej się i trądzikowej. W takim wypadku najlepiej przestawić się na kosmetyki na bazie wody lub oznaczone jako „niekomedogenne”, czyli niezatykające porów. Podobnie podrażnieniom skóry twarzy sprzyjają kosmetyki złuszczające, takie jak peelingi i maseczki, dlatego nie powinno się ich używać zbyt często.
Niekorzystnie na stan cery wpływa również wyciskanie powstałych już pryszczy, co robi większość osób borykająca się z tym problemem. Jeżeli jednak leczenie ma okazać się skuteczne, lepiej nie ingerować w zmiany skórne, lecz cierpliwie poczekać, aż lek zadziała w 100% i sam rozprawi się z trądzikiem.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz