Oszczędzanie pieniędzy nie jest rzeczą prostą, jednak bez niej trudno o poczucie bezpieczeństwa i umiejętne dysponowanie budżetem domowym. Miejscem, w którym każdy z nas powinien się tego nauczyć, jest dom rodzinny. To z niego wynosimy życiowe wartości i cechy pozwalające żyć dalej samodzielnie, a jedną z ważnych kwestii, którą należy wpoić dzieciom, jest szacunek do pieniądza i umiejętność dysponowania nim. Dziś podpowiadamy, jak to zrobić!
Ucz dziecko oszczędzania od najmłodszych lat
Wielu rodziców uważa, że ich dzieci są jeszcze za małe na uczenie się tego, czym są pieniądze i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Niestety, nim się obejrzą, z małych dzieci wyrastają nastolatkowie uważający, że rodzice powinni spełnić każdą ich zachciankę, bez względu na ich cenę. Wtedy zmiana takiego poglądu może być bardzo trudna. Dlatego dobrze jest już kilkuletnim dzieciom pokazywać, że pieniądze należy szanować i oszczędzać, ponieważ zdobywa się je ciężką pracą. Najlepiej robić to przez zabawę. Niektórzy rodzice stworzyli w domu system naród w postaci kuponów imitujących pieniądze, które dziecko uzyskuje za każdy „dobry uczynek”, na przykład pomoc w domowych porządkach czy grzeczne zachowanie. Następnie kupony może wymienić na jakieś małe przyjemności – obejrzenie bajki, zakup zabawki itp. Dzięki temu maluch zobaczy, że odpoczynek i rozrywka są swego rodzaju nagrodą za pracę. Analogicznie w życiu dorosłym będzie dobrze dysponował pieniędzmi uzyskane za tę pracę. Innym sposobem, aby nauczyć dziecko oszczędzania, jest stworzenie dla niego słoika na oszczędności czy podarowanie mu świnki skarbonki.
Do takiej skarbonki mogą trafiać pieniądze odkładane na jakiś konkretny cel, na przykład rower, wakacje czy nowy telefon w wypadku nastolatków. Gdy dziecko będzie musiało samodzielnie przez dłuższy czas odkładać na taki cel, dostrzeże wartość pieniądza, a ponadto będzie szanował swoje gadżety, bo były one wyczekiwane i zakupione z własnej gotówki. Z czasem warto też przydzielić dziecku kieszonkowe, którym sam będzie dysponował na bieżące wydatki. Z takim przygotowaniem bez wątpienia wyrośnie z niego odpowiedzialny, rozsądny człowiek sukcesu.
Najważniejszy jest Twój przykład!
Wszystkie nasze starania, by nauczyć dziecko oszczędzania spełzną na niczym, jeśli sami będziemy dawać zły przykład. Starajmy się więc sami dobrze dysponować pieniędzmi, nawet jeśli nie narzekamy na ich brak.
Dobrze na przykład w obecności dziecka rozpisywać budżet na dany miesiąc i informować go o wydatkach. Idąc na wspólne zakupy, dobrze mieć listę produktów, które chcemy kupić i nie kupować nic ponadto. Takie drobne rzeczy wpłyną na dziecko, które zazwyczaj naśladuje dorosłych.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz