Ulewanie pokarmu to jeden z najczęstszych problemów związanych z pracą układu pokarmowego u noworodków i niemowląt. Chociaż to dość naturalny odruch i zwykle samoistnie mija z wiekiem, bywa bardzo uciążliwy zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Jak więc powstrzymać ulewanie u dziecka? I kiedy udać się po pomoc do lekarza?
Ulewanie u dziecka – przyczyny
Ulewanie u dziecka to sytuacja, gdy po karmieniu z jego ust cofa się strużka pokarmu. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ układ pokarmowy malucha jest jeszcze niedojrzały. Konkretnie chodzi o osłabiony zwieracz przełyku, który może występować u dzieci do czwartego miesiąca życia. Zatem generalnie ulewanie pokarmu nie stanowi powodu do niepokoju. To naturalny odruch, który wraz z rozwojem dziecka powinien zaniknąć. Gdy jednak zdarza się często, może bardzo utrudniać karmienie malucha i czerpanie z tego przyjemności. Warto więc zastosować się do kilku praktycznych porad, by zminimalizować ulewanie pokarmu.
Sposoby na ulewanie pokarmu
1. Podczas karmienia ułóż dziecko w pozycji półleżącej – dzięki temu pokarm będzie spływać od razu do żołądka, co zapobiegnie ulewaniu.
2. Karm dziecko częściej, ale mniejszymi porcjami. To ułatwi pracę trawienną żołądkowi i może sprawić, że ulewanie zniknie.
3. Podczas karmienia rób krótkie przerwy, w czasie których maluch będzie mógł złapać oddech. Ułóż go wtedy w pozycji pionowej i lekko uciśnij brzuszek, wtedy usuniesz powietrze, które maluch połknął wraz z pokarmem i zmniejszysz ryzyko ulewania.
4. Jeżeli karmisz butelką, sprawdź wielkość otworów w smoczku butelki. Jeżeli są za duże, mogą sprawiać, że dziecko wypija więcej pokarmu niż może przyswoić, co może być przyczyną ulewania.
5. Zadbaj o to, by niemowlakowi po jedzeniu się odbiło. Możemy to uzyskać, gdy po karmieniu ułożymy malucha w pozycji pionowej, podtrzymując mu główkę i opierając o swoje ramię. Można też delikatnie poklepać go po pleckach.
Kiedy ulewanie u dziecka powinno niepokoić?
Chociaż ulewanie u dziecka to nieodłączny element jego wzrostu, może stanowić podstawę do diagnostyki lekarskiej. Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, gdy ulewanie jest bardzo obfite i bardziej przypomina wymioty niż ulewanie, i może nawet doprowadzić do uduszenia.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz