Ulewanie u dziecka – jak sobie z tym poradzić?

Każda troskliwa matka bardzo martwi się o swoje dziecko i stara się, by zawsze czuło się ono dobrze i bezpiecznie. Niestety, nie na wszystkie rzeczy mamy w pełni wpływ. Jednym z częstszych problemów, z jakimi borykają się młode mamy jest ulewanie u dziecka po jedzeniu. Skąd bierze się taka przypadłość? I jak można sobie z nią poradzić?

Ulewanie u dziecka – kiedy reagować?

Chociaż ulewanie pokarmu u niemowląt zawsze mija z wiekiem, zarówno dla dziecka, jak i rodziców może być bardzo uciążliwe. Dlatego lepiej zareagować niż czekać, aż problem sam ustąpi. Trzeba przyznać, że ulewanie u dziecka w wieku niemowlęcym występuje praktycznie zawsze, niemniej rodzice powinni kontrolować, z jakim nasileniem. Jeżeli maluchowi cofa się niewielka ilość pokarmu po karmieniu, nie ma powodów do niepokoju. ulewanie u dzieckaJeżeli jednak ulewa się go znacznie więcej, konieczne może okazać się skonsultowanie z pediatrą. Taki stan rzeczy może wskazywać na refluks, który wymaga leczenia farmakologicznego. Dlatego dobrze obserwujmy swoje dziecko po karmieniu i w odpowiedniej chwili reagujmy. A co możemy zrobić we własnym zakresie, by zmniejszyć ulewanie u dziecka?

Sposoby na ulewanie pokarmu u dziecka

Pierwsza sprawa to odpowiednia pozycja ciała niemowlaka podczas karmienia i tuż po. Zaleca się, by ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak aby główka było nieco wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu mleko będzie mogło spłynąć bezpośrednio do żołądka, co skutecznie zapobiegnie ulewaniu.ulewanie u dziecka

Poza tym przy problemie z ulewaniem warto czasem zmienić sposób karmienia dziecka – lepiej karmić je częściej, ale mniejszymi porcjami. Dzięki temu żołądek niemowlaka będzie w stanie strawić przyjęty pokarm, co również może zmniejszyć częstotliwość ulewania.

Podczas samego karmienia warto dać maluchowi małe przerwy na złapanie oddechu. Co kilka minut odstawmy malucha od butelki lub piersi, a następnie delikatnie unieśmy go do pozycji pionowej, podtrzymując główkę. Delikatny ucisk brzuszka pozwoli pozbyć się z żołądka powietrza, które maluch połknął podczas karmienia. Po tym możemy dalej przystąpić do karmienia.ulewanie u dziecka

To oczywiście tylko kilka porad dotyczących problemu ulewania pokarmu. Dla zainteresowanych tematem polecam obejrzenie ciekawego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=UyqSaLM63cQ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz