Upał w mieszkaniu – jak sobie z nim skutecznie radzić?

Lato kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, dłuższymi dniami i urlopowymi wyjazdami. Ale jest też druga strona medalu. Coraz częściej lato w mieście to upały, w trakcie których trudno funkcjonować. Niestety, często nawet nasze własne mieszkanie nie jest schronieniem przed wysokimi temperaturami. Upał w mieszkaniu to zmora miast i blokowisk. Jak można sobie z nim poradzić?

Upał w mieszkaniu – jak go ograniczyć?

Upał w mieszkaniu w wielu wypadkach jest nieunikniony latem. Mieszkając w bloku, na wysokim piętrze, z oknami na południe, musimy liczyć się z tym, że po paru dniach trwania upałów na zewnątrz, wysokie temperatury dojdą też do naszego mieszkania. Oczywiście upał jest bardzo uciążliwy, w jego trakcie trudno funkcjonować, niemniej trzeba z nim walczyć rozsądnie. Zbyt intensywne schładzanie siebie doprowadzi do przeziębienia, a nawet anginy. Z upałem należy więc walczyć rozsądnie. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Po pierwsze, warto zabezpieczyć okna przed promieniami słonecznymi. Im lepiej to zrobimy, tym mniej słońca trafi do wnętrza mieszkania, a to znacznie ograniczy nagrzewanie się go. Pomocne okażą się rolety wewnętrzne odbijające promienie słoneczne, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne.

upał w mieszkaniu

Specjaliści szacują, iż rolety zewnętrzne chronią mieszkanie przed nagrzewaniem do ośmiu razy lepiej niż rolety wewnętrzne. Po drugie, należy w odpowiedni sposób wietrzyć mieszkanie. Paradoksalnie, w trakcie upałów okna powinny być zamknięte w ciągu dnia, natomiast otwierane na całą noc, gdy na zewnątrz panuje przyjemny chłód. By uniknąć inwazji komarów i innych owadów, możemy w oknach zamontować moskitiery. Wietrzenie mieszkania w ten sposób sprawi, że nie nagrzeje się ono tak szybko.

Jak korzystać z wiatraków i wentylatorów?

Skutecznym lekarstwem na upał w mieszkaniu, i nie tylko, są także różnego rodzaju wiatraki i wentylatory. Można je spotkać nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale też biurach czy sklepach. Wentylator ma na celu zadbać o przepływ powietrza, a co za tym idzie, ochłodzenie go. W sklepach dostępne są różne modele – od niedużych, stojących wentylatorków po podwieszane na suficie wiatraki mające schładzać powietrze w całym pomieszczeniu.

upał w mieszkaniu

Pamiętajmy jednak, że przebywanie w pobliżu wentylatora, gdy jesteśmy zgrzani, może skutkować przeziębieniem i bólem kości i mięśni. Unikajmy więc bezpośredniego przebywania w pobliżu wiatraka, gdy jesteśmy spoceni. Oczywiście najlepszym sposobem na upał w mieszkaniu jest montaż klimatyzatora, jest to jednak kosztowna rzecz, wciąż nie aż tak popularna w gospodarstwach domowych. Mimo to coraz więcej osób się na niego decyduje, by raz na zawsze pozbyć się upału ze swojego domu.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz