Pogoda w tym roku w listopadzie wyjątkowo sprzyja spacerom po lesie w poszukiwaniu grzybów. Ciepło i wilgoć to najlepsze warunki na ich wzrost, nic więc dziwnego, że wielu zapalonych grzybiarzy rusza od świtu głęboko w las, by szukać leśnych skarbów. Niestety, wracając z lasu, możemy zabrać ze sobą nie tylko wiaderko aromatycznych grzybów. Istnieje ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Usuwanie kleszcza w prawidłowy sposób to sztuka, którą powinien opanować każdy, kto kocha naturę i lubi z nią przebywać.
Ochrona przed kleszczami – najważniejsze informacje
Dla wielu sama myśl o ugryzieniu przez kleszcza i roznoszonych przez niego chorobach jest straszna. Informacje odnośnie plagi kleszczy skutecznie zniechęcają niejedną osobę przed pójściem do lasu czy mocno zadrzewionego parku. Oczywiście ostrożność jest w tej sytuacji bardzo wskazana, ale nie można też popadać w skrajności. Według statystyk zaledwie 30% ugryzień kończy się zachorowaniem na boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. A szybkie usunięcie kleszcza jest możliwe nawet w warunkach domowych. Aby możliwie najbardziej uchronić się przed ugryzieniem przez kleszcza, warto zadbać o odpowiedni ubiór do lasu czy parku. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna, czyli na szyi i karku, za uszami lub na zgięciach łokci i kolan. Warto więc zadbać, by te właśnie miejsca były dobrze zakryte. Dodatkowo warto stosować środki odstraszające kleszcze. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało, by sprawdzić, czy nie doszło do ugryzienia. Skupmy się szczególnie na wymienionych wcześniej obszarach, przejrzyjmy także ubranie, które mieliśmy na sobie. Interesują nas niewielkie, czarne kropeczki z widocznymi, małymi odnóżami. A co, jeżeli znajdziemy kleszcza?
Usuwanie kleszcza krok po kroku
Jeżeli znajdziemy kleszcza na ciele, nie panikujmy. Najważniejsze to w prawidłowe usunięcie kleszcza, a następnie odkażenie miejsca po ugryzieniu. Możemy to zrobić we własnym domu przy pomocy zwykłej pęsety lub udać się do lekarza rodzinnego. Istnieją też specjalne narzędzia do usuwania kleszczy. Jak więc wygląda usuwanie kleszcza? Bardzo ważna jest technika – niezależnie od tego, jakim narzędziem się posłużymy. Należy mocno złapać kleszcza i pewnym ruchem pociągnąć ręką. Jeżeli nie uda się wyjąć kleszcza w całości i w skórze pozostaną odnóża, należy się ich pozbyć np. igłą.
Po wyjęciu owada dezynfekujemy miejsce ugryzienia – nigdy wcześniej! To mogłoby sprawić, że dojdzie do zakażenia jego bakteriami. Po usunięciu kleszcza należy obserwować to miejsce na skórze przez około 30 dni w celu rozpoznania rumienia wędrującego, który jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nie doszło do zakażenia, można udać się na specjalne testy serologiczne z krwi na obecność przeciwciał przeciwko boreliozie, niemniej pojawiają się one dopiero 3-4 tygodnie po zakażeniu. Zatem robienie tego badania tuż po ugryzieniu kleszcza jest bezcelowe.
Więcej informacji na temat kleszczy oraz tego, jak wygląda prawidłowe usuwanie kleszcza, znajdziecie TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz