Uszkodzony przepływomierz – co powoduje błędną pracę i jak go naprawić?

Przepływomierze to rodzaj mierników używanych do pomiaru przepływu. Są one powszechnie używane w pojazdach, ale również w gospodarce komunalnej oraz w przemyśle. Co może powodować uszkodzenie przepływomierza? W jaki sposób rozpoznać jego błędną pracę? Jak naprawić zniszczony przepływomierz? A może lepiej zdecydować się na nowy model?

Uszkodzenie przepływomierza – co może spowodować usterkę?

Przepływomierze są urządzeniami precyzyjnymi, które pozwalają na wykonanie pomiarów potrzebnych w celu dalszego doboru parametrów w procesach. Gdy zatem pojawia się błędna praca przepływomierza – https://www.enko-pomiar.pl/naprawa-przeplywomierzy,78 wtedy może to prowadzić do niesprawności innych układów.

Za usterki przepływomierzy mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Najczęściej do ich awarii dochodzi na skutek zanieczyszczenia lub też uszkodzenia mechanicznego przez przepływające przez miernik media. Również awarię może wywołać zniszczenie elementów wewnętrznych przepływomierza, które nie były wystarczająco wytrzymałe lub też sam miernik po prostu był już nadmiernie wyeksploatowany.

Jak rozpoznać awarię przepływomierza?

W przypadku samochodów o tym, że doszło do uszkodzenia przepływomierza, najczęściej świadczy kontrolka „check engine”, która widoczna jest na desce rozdzielczej.

Zwykle towarzyszą temu problemu z pracą silnika pojazdu, na przykład wydawanie dźwięków, gaśnięcie silnika, szarpanie, falowanie obrotów wtedy, gdy pojazd jest na biegu jałowym.

Z kolei błędna praca przepływomierza stosowanego w przemyśle lub gospodarce komunalnej najczęściej objawia się przez podawanie nieprawidłowych danych lub też niepodawanie ich w ogóle. Nowoczesne przepływomierze mogą również same sygnalizować pojawienie się usterki.

Zniszczony przepływomierz – naprawiać czy kupować nowy?

Przepływomierz jest rodzajem miernika, który musi działać precyzyjnie, dlatego też nie zawsze jego skuteczna naprawa jest możliwa.

Można próbować wyczyścić przepływomierz, co w określonych przypadkach pozwala na przywrócenie jego sprawności. Nie gwarantuje to jednak sukcesu, dlatego też trzeba być przygotowanym na konieczność zakupienia nowego elementu. Przepływomierze można kupować w sklepach z częściami samochodowymi.

Natomiast w kwestii przepływomierzy używanych w gospodarce komunalnej i przemyśle można zastosować inne modele, na przykład przepływomierze bezkontaktowe, które umieszczane są nie bezpośrednio w medium, lecz nad nim. Wykorzystują one między innymi technologię ultradźwięków i działają jak radar, co pozwala na prowadzenie pomiarów przepływów bez ryzyka zanieczyszczenia miernika i jego szybkiego uszkodzenia.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz