Wakacje w mieście – co można robić?

Lato w pełni, wielu szczęściarzy właśnie realizuje wymarzone urlopowe plany, są też osoby, które z różnych przyczyn spędzą tegoroczne wakacje w mieście. Zanim jednak zrezygnujesz z udanego lata i miłych wspomnień na jesienne wieczory, poszukaj interesujących pomysłów na miasto latem. Wbrew pozorom urlop w miejscu zamieszkania może być naprawdę wyjątkowy.

Miasto latem – wiele możliwości

Każde miasto ma jakieś atrakcje – to bezdyskusyjny fakt. Niestety na ogół szukamy ciekawych miejsc, zabytków, fascynujących wystaw daleko do domu. Perspektywa wakacji w mieście może być doskonałą motywacją do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – jak dobrze znam moje miasto. Z reguły okazuje się, że wciąż pozostają nieodkryte malownicze okolice, zabytki kultury, architektury czy atrakcyjne szlaki.

Miejski urlop daje również wyjątkową sposobność do zwiedzania lokalnych muzeów, wystaw, galerii. Można wybrać się do obiektów sportowych, na które dotychczas brakowało czasu. Zamiast poszukiwać interesujących miejsc dziesiątki czy setki kilometrów dalej, doceń to, co oferuje miasto, w którym mieszkasz. Poznaj nie tylko galerie handlowe, ale także małe, kameralne uliczki, niszowe kina, tradycyjne księgarnie czy smaki domowych obiadów w przytulnych barach.

rynek starego miasta

Wakacje w mieście nad wodą

Spędzając lato w mieście nie trzeba wcale rezygnować z kąpieli słonecznych i wodnych, które najbardziej kojarzą się z urlopowym relaksem. Co prawda nie każde miasto leży nad morzem, malowniczym jeziorem czy rzeką, ale wiele zaprasza nad zalewy, kąpieliska. Zawsze można wybrać się także na basen, w wielu miastach mamy do dyspozycji nawet bajkowe aquaparki, w których można spędzić długie godziny na wodnych atrakcjach – od ekstremalnych zjeżdżalni po bezpieczne brodziki dla najmłodszych. Plaża miejska to kolejny pomysł na całkiem udaną namiastkę urlopowych eskapad – można się opalać, grać w siatkówkę i stawiać zamki z piasku

A może na rowerze…?

Wycieczka rowerowa to klasyk, jeśli chodzi o aktywne wakacje. Urlop w mieście jest wręcz wymarzoną okazją do takiej eskapady, na którą z reguły brakuje czasu w ciągu roku. Wystarczy poznać trasy rowerowe w okolicy, poszukać ciekawych miejsc, wybrać cel wyprawy albo po prostu… wsiąść na rower i wyruszyć przed siebie.

Rowerowa wycieczka to także doskonały pomysł na rodzinny wypad i piknik na łonie natury. Jak widać nie trzeba wcale lecieć, jechać czy płynąć daleko, aby spędzać czas razem, aktywnie i ciekawie.

Miejskie lato na łonie natury

Zielone wakacje w mieście to naprawdę nic trudnego. Mamy do wyboru miejskie parki, piękne bulwary miejskie, ogrody botaniczne. Na zielone spacery idealne są też podmiejskie lasy, łąki – świeże powietrze niedaleko domu nie smakuje gorzej niż to w turystycznej miejscowości. Bardzo często są to miejsca mniej uczęszczane, nieskażone „cywilizacyjnymi urokami”, takimi jak wszechobecne kioski, sklepiki i tłumy turystów. Wakacje w mieście pozwolą odkryć takie zielone perełki, którymi można cieszyć się również poza urlopem.

spacer po mieście

Poznaj okolice swojego miasta

Wakacyjna wyprawa nie musi oznaczać wyjazdu na drugi koniec kraju czy egzotycznej wycieczki. Każde miasto, w bliższym albo dalszym sąsiedztwie, ma jakieś interesujące miejsca. Mogą nas skusić zabytki, ciekawe wydarzenie, np. koncert, plaża, górskie szlaki itp. Do wielu miejsc, oddalonych o 20 czy 50 km można dotrzeć szybko samochodem czy środkami komunikacji. Oszczędność czasu i funduszy oraz maksimum interesujących wrażeń – same korzyści, prawda?

Ciekawy spektakl, nowy film

Wielkie kinowe hity czy niszowe produkcje, popularne spektakle, stand-up a może klimatyczny recital…? Nadrabianie zaległości teatralnych i kinowych to idealny sposób na letnie wieczory. Często brakuje nam czasu na takie atrakcje, a poza tym kina i teatry były tak długo zamknięte.

Letnie koncerty i festiwale

Spragnieni obcowania z kulturą nie zapominamy także o koncertach. Lato to czas plenerowych festiwali, koncertów. Letnie Brzmienia, Summer Sky Festival, Pol’and‘Rock Festival, Tauron Nowa Muzyka Katowice, Jarocin Festiwal, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, Męskie Granie – to te najbardziej znane i oblegane. Warto jednak poszukać tego typu imprez w swojej okolicy – latem nie brakuje koncertów, które odbywają się praktycznie w każdym zakątku kraju, nie tylko w wielkich miastach.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz