Wanna czy prysznic – co wybrać?

Wyposażenie łazienki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy jest ona nieduża. Nie chodzi tylko o to, by zmieścić w niej wszystkie niezbędne elementy, takie jak meble czy urządzenia sanitarne. Przede wszystkim ich ułożenie powinno być zgodne z zasadami ergonomii – dzięki temu łazienka będzie bezpieczna i wygodna. Z tego względu sporo osób staje przed wyborem: wanna czy prysznic? Co będzie bardziej praktyczne?

Wanna czy prysznic – skąd taki dylemat?

Skąd w ogóle bierze się ten dylemat dotyczący wyboru między wanną, a prysznicem? Najczęściej wynika to z faktu, że mamy małe mieszkania, a co za tym idzie, jedną, niewielką łazienkę. Z tego względu nie możemy pozwolić sobie na montaż i wanny, i prysznica. Trzeba więc wybierać. Utarło się przekonanie, że w małej łazience absolutnie nie można montować wanny, gdyż zabierze ona za dużo miejsca i będzie zupełnie niepraktyczna. Rzeczywiście, w wielu wypadkach tak właśnie jest, ale czy to oznacza, że z powodu małej łazienki mamy całkowicie zrezygnować z wanny, jeżeli kochamy długie, relaksujące kąpiele? Nie. To tylko kwestia dobrego rozplanowania powierzchni i doboru odpowiedniego modelu wanny. Zobaczmy więc, co wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję.

Wady i zalety wanny

Wanna umożliwia nam branie długich, ciepłych kąpieli, co sprzyja relaksowi po ciężkim dniu pracy. Wanna ułatwia też kąpanie dzieci – łączy dbanie o higienę z dobrą zabawą. Istnieją wanny prostokątne, owalne, asymetryczne i wolno stojące. Najpopularniejsze są wanny prostokątne, gdyż można je ustawić w rogu, co jest bardzo funkcjonalne, także w małej łazience. Z kolei wanny owalne czy wolno stojące idealnie pasują do przestronnych łazienek.

wanna czy prysznic
Obecnie są dostępne w sprzedaży modele wanien do małych łazienek. Są one nieco mniejsze, ale bardzo funkcjonalne.

Nowoczesne wanny są też wyposażone w hydromasaż, który bardzo uatrakcyjnia każdą kąpiel. Wanny mają jednak swoje wady. Pierwsza to ta, o której już wspomnieliśmy – wanna zabiera zdecydowanie więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Zwykle wanny są też droższe niż kabiny prysznicowe, co dla wielu także jest decydującym kryterium. Wanna nie będzie praktyczna dla osób w podeszłym wieku czy też z problemami ruchowymi.

Wady i zalety kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa umożliwia branie szybkich, orzeźwiających kąpieli, nie zapewnią nam jednak takiego relaksu i odprężenia, jak kąpiel w wannie. O ile wanna z parawanem nawannowym może pełnić funkcję kabiny prysznicowej, o tyle z kabiny prysznicowej niestety nie zrobimy wanny. Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna, dlatego wiele osób posiadających mieszkanie decyduje się jednak na prysznic.

wanna czy prysznic
Kabina prysznicowa najczęściej jest wybierana do małej łazienki, gdyż zajmuje mniej miejsca niż wanna.

Nowoczesne modele również posiadają hydromasaż, dlatego nawet zwykły, szybki prysznic może być dla nas relaksujący. Stojąc przed wyborem: wanna czy prysznic, warto wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety tych rozwiązań i na ich podstawie podjąć decyzję.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz