Wszystko, co musisz wiedzieć o spaniu w ciąży!

Sen jest niezwykle istotny dla zdrowia, kondycji psychicznej i fizycznej. Regeneruje umysł i ciało, daje zastrzyk energii na kolejny dzień. Komfortowe i efektywne spanie w ciąży jest szczególnie istotne, należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Tymczasem dla wielu przyszłych mam bywa to wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli chodzi o najlepszą pozycję do spania w tym okresie.

Trudności ze snem u przyszłych mam

W artykule „Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja do spania” znajdziemy wiele cennych informacji na ten temat. Czytamy tu jednak także o tym, że problemy ze snem, a nawet bezsenność, dotyczą ok. 75% ciężarnych (badania Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu). Powody są dość oczywiste, związane z ciążą – wymienia się w szczególności:

  • powiększający się brzuch,
  • skurcze przepowiadające,
  • ruchy dziecka,
  • uciski macicy i częste parcie na pęcherz moczowy
  • zmiany hormonalne,
  • błędy dietetyczne, zgagę i refluks.

rosnący brzuch w ciąży

W trosce o jakość snu w ciąży

Przyszłe mamy na pewno chętnie skorzystają z praktycznych i niezbyt skomplikowanych porad dotyczących spania w ciąży.

W tym okresie należy szczególnie zadbać o miejsce i otoczenie snu. Wywietrzona sypialnia, brak urządzeń elektronicznych, wygodny materac, przewiewna pościel i piżama – to podstawa.

Na zdrowy sen wpływa też zbilansowana, lekkostrawna dieta. Warto unikać stresu, choć niepokoje przyszłej mamy trochę to utrudniają. Relaksująca muzyka, dobre kino, książka, spotkania z przyjaciółmi – to proste i skuteczne metody. Podobnie jak zdrowy ruch, oczywiście zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza prowadzącego.

Jednym z kluczowych elementów jest także pozycja do spania w ciąży. Wbrew pozorom wcale nie jest obojętna dla rozwijającego się płodu, zdrowia i komfortowego snu. Ponadto okazuje się, że pytanie – na którym boku spać w ciąże, spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom.

Na brzuchu i na wznak?

Wiele kobiet zastanawia się czy spanie w ciąży na brzuchu jest dozwolone. Można powiedzieć, że ciało kobiety samo decyduje, kiedy ta pozycja jest zdecydowanie niewskazana. Zgodnie z zaleceniami spanie na brzuchu to „przywilej” początkowego etapu ciąży. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że na ogół zaokrąglający się brzuch wywołuje dyskomfort i kobiety po prostu nie układają się w tej pozycji. Pamiętajmy o tym, że spanie na brzuchu w późniejszej ciąży może wywoływać ucisk na macicę.

Spanie na plecach w ciąży – kolejny dylemat. Również ta pozycja jest zarezerwowana dla wczesnej ciąży. Coraz większy i cięższy brzuch obciążałby kręgosłup, który i tak ma sporo do dźwigani. Poza tym przebywanie w pozycji na wznak wiąże się także z uciskiem na żyłę wrotną, naczynia krwionośne oraz na jelita.

Ułożenie ciała kobiety w ciąży

Spanie na boku w ciąży

Jak spać zdrowo i komfortowo? Oczywiście trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie – na którym boku spać w ciąży. Zaleca się układanie na boku, a najbardziej wskazane jest spanie na lewym boku. Jest to związane z anatomiczną budową – z elastyczną aortą umiejscowioną po lewej stronie.

Dlaczego spanie na prawym boku w ciąży jest mniej korzystne? W tym przypadku również kłania się anatomia – z tej strony znajduje się żyła główna dolna, której nie należy narażać na ucisk. Tymczasem powiększająca się macica i coraz cięższy płód mogą wywierać nacisk, a konsekwencją będzie ograniczenie przepływów krwi.

Nie należy oczywiście czuwać całą noc, aby unikać kategorycznie spania na prawym boku w ciąży, tym bardziej, że zmiany pozycji w czasie snu są jak najbardziej wskazane. Warto jednak zadbać o to, aby statystycznie więcej leżeć i sypiać na lewym boku. Można to sobie ułatwić np. korzystając z komfortowej, ergonomicznej poduszki dla ciężarnych, która dodatkowo „zachęci” do układania się w tej pozycji.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz