Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Rok 2017 już się rozpoczął i wielu z nas przystępuje do spełnienia noworocznych postanowień i zamierzonych celów. Trzeba przyznać, że mało kto doprowadza je do końca lub z czasem zmniejsza oczekiwania, aby tak czy siak im sprostać. Dlaczego tak się dzieje, że coś, co teoretycznie ma zmienić nasze życie na lepsze przychodzi nam do spełnienia tak niechętnie? Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Nie wytrwasz, jeśli masz złe podejście

W większości przypadków błąd w wyznaczaniu postanowień noworocznych tkwi w naszym nastawieniu do nich. Bardzo często na tę listę wciągamy rzeczy, w których naszym zdaniem nie dopisaliśmy w poprzednim roku. W efekcie zamiast czuć power i entuzjazm do nowych celów, wkraczamy w nowy rok z uczuciem wstydu, niedopisania, a nawet brakiem poczucia własnej wartości. Zdecydowanie więc nie są to dobre motywatory do podjęcia pracy nad sobą, a wręcz przeciwnie – dodatkowo dołuje i sprawia, że tracimy chęć na jakiekolwiek zmiany w życiu.

jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
Wybierając cele do osiągnięcia na nowy rok, pozbądźmy się najpierw poczucia winy za niedopisanie w tych dziedzinach w poprzednich latach.

Innym utrudnieniem w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych jest ustalenie zbyt dużej ilości celów i chęć wprowadzenia ich wszystkich naraz. Zazwyczaj czujemy wtedy nadmierne obciążenie psychicznie i jeżeli na drodze naszych zmian poniesiemy chociażby jedną porażkę, znów pojawi się uczucie niedopisania. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych i czy to w ogóle możliwe? Co robić, by sobie to ułatwić?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych – sprawdzone metody

Aby zacząć nowy rok z nową energią, musimy pozbyć się poczucia winy od poniesionych w ciągu ostatnich lat porażek. Trzeba pogodzić się z tym, że z czymś nie daliśmy radę, a najlepiej zrobić to wspólnie z bliską osobą, na przykład ze współmałżonkiem. Wybaczenie sobie krzywd i błędów sprawi, że nowy rok rozpoczniemy z czystą kartką i to pozwoli nam wreszcie rozwinąć skrzydła.

jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
Nie wyznaczaj sobie zbyt dużo celów – lepiej skupić się na jednym i dążyć do niego przez cały rok.

Innym skutecznym sposobem, by wytrwać w postanowieniach noworocznych jest wyznaczenie sobie całkiem nowych celów dotykających nowych aspektów życia. Jeżeli od kilku lat próbujesz schudnąć i średnio to się udaje, z pewnością nadejście nowego roku niewiele w tej dziedzinie zmieni – zwłaszcza gdy pamiętamy nieudane próby. Możemy więc wybrać inny aspekt życia, nad którym będziemy pracować cały rok lub zmienić sposób osiągania tych, które do tej pory się nie udały. Nazwij ten rok „Rokiem dobrej sylwetki”, „Rokiem lepszego zdrowia” czy też „Rokiem nowego biznesu” i sukcesywnie dąż do spełnienia tego celu przez cały rok – a nie przez kilka miesięcy. Z pewnością da Ci to sporo radości i pozwoli skupić się na czymś naprawdę ważnym.

jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
Uwierz w to, że zmiany w Twoim życiu są możliwe – a wtedy uda Ci się je osiągnąć!

To oczywiście tylko kilka rzeczy, które pomogą wytrwać w wyznaczonych celach. Warto o to walczyć, gdyż efekty mogą być naprawdę wspaniałe!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz