Z alergią od kołyski

Alergia na mleko Nan, czyli mleko modyfikowane u niemowląt to bardzo częsta przypadłość u dzieci, które są karmione mlecznymi mieszankami. Alergia ta dotyczy głównie białka mleka krowiego, które jest zawarte w takich mieszkach. Jak rozpoznać alergię na mleko modyfikowane u dziecka? I jak sobie z nią radzić?

Objawy alergii na mleko modyfikowane

Trzeba przyznać, że u niemowląt dość ciężko rozpoznać alergię, zwłaszcza pokarmową. Z racji tego, iż niemowlak się rozwija, jego ciało może reagować nadwrażliwością na różne bodźce i wcale nie musi to oznaczać alergii. Jak więc rozpoznać alergię na mleko modyfikowane? Powinniśmy obserwować niemowlę i zwracać szczególną uwagę na następujące objawy:

– biegunka;
– brak apetytu;
– wymioty;
– bóle brzucha;
– katar i kaszel;
– sucha, napięta i błyszcząca skóra na ciele;
– częste kolki.

Widząc któreś z tych objawów najlepiej od razu udać się do pediatry. Tylko lekarz jest w stanie ustalić, czy to alergia na mleko Nan czy jakieś inne schorzenie. Aby mieć co do tego pewność, lekarz zaleca około 2-3 tygodni diety bez żadnego mleka. Jeżeli w tym czasie zaobserwowane objawy ustaną, oznacza to, iż nasz maluch jest alergikiem.

alergia na mleko nan
Jeżeli podejrzewamy alergię u dziecka, koniecznie trzeba udać się do pediatry na badania.

W tym wypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnej diety, pocieszające jednak jest to, że alergia na mleko zwykle mija około 2-3 roku życia dziecka. Po tym czasie można bardzo ostrożnie zacząć na nowo wprowadzać do diety dziecka jakieś produkty mleczne, na przykład po 1-2 łyżeczki jogurtu i obserwować, czy pojawiają się jakieś objawy alergii. Taką decyzję dobrze jednak podjąć po konsultacji z lekarzem.

Zamiennik mleka modyfikowanego

Trudno całkowicie wyeliminować mleko z diety niemowlaka – w końcu jego układ pokarmowy nie jest jeszcze rozwinięty i każdy bardziej złożony pokarm może spowodować niestrawność, a co za tym idzie, bóle brzucha czy biegunkę i wymioty. Dla małych alergików powstały specjalne mieszanki mlekozastępcze, które nie zawierają białka, lecz posiadają wszystkie niezbędne minerały i substancje odżywcze potrzebne niemowlętom do prawidłowego rozwoju. Są to produkty na receptę, ale dzięki temu ich wprowadzenie do diety niemowląt jest bezpieczne i kontrolowane przez lekarza. Oczywiście najlepszym mlekiem dla dziecka jest to z piersi matki, więc jeśli mamy mają możliwość karmić piersią, nie powinny z tego rezygnować.

karmienie piersią
Najlepszym pokarmem dla każdego dziecka jest mleko matki.

Więcej o alergii na mleko modyfikowane i sposobów żywienia małych alergików przeczytacie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz