Prawidłowe żywienie zwierząt domowych ma niebagatelny wpływ na ich rozwój i zdrowie. Sposób odżywiania powinien być dopasowany zarówno do wieku, jak i rasy psa. Jakie są zalecenia żywieniowe dla psa dorosłego, a jakie dla szczeniaka? Jak rozpoznać dobrej jakości karmę dla psów?
Zalecenia żywieniowe dla psa dorosłego
Gdy pies osiąga dojrzałość, bardzo ważne jest zapewnienie mu stabilnego i regularnego schematu odżywiania. Karma podawana psom powinna pokrywać zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, węglowodany (są to składniki energetyczne)orazskładniki odżywcze: mineralne i witaminy. Wybór konkretnej karmie będzie zależał w dużej mierze od rasy, a co za tym idzie, wielkości psa. Mniejsze rasy psów cechują się zwiększonym metabolizmem, zatem u niektórych z nich zapotrzebowanie na kalorie może być nawet dwukrotnie większe (na kilogram masy ciała), w zależności od aktywności ruchowej i ogólnej kondycji. Z kolei psy większe mają zwolniony metabolizm, ale większy apetyt. Ich stawy i szkielet potrzebuje nieco innej kombinacji witamin i minerałów niż u małych psów, gdyż są bardziej obciążone.
Wszystko to powoduje, że zalecenia żywieniowe dla psa będą się różnić ze względu na indywidualne potrzeby i cechy wynikające z rasy, wielkości czy wieku. Psy szczególnie aktywne lub też skłonne do nietolerancji pokarmowych potrzebują specjalnie opracowanej diety przez lekarza weterynarii. Stosując jakiś schemat żywienia, zawsze kontrolujmy masę ciała psa i w razie jego spadku lub wzrostu zrewidujmy dotychczasowy sposób odżywiania naszego pupila.
Zalecenia żywieniowe dla szczeniąt
Szczenięcy okres w życiu psa nie trwa za długo. Mniej więcej w ciągu 12-24 miesięcy, w zależności od rasy,psy osiągają pełną dojrzałość. Zatem ich ciała rozwijają się niezwykle szybko, a to oznacza, że w tym okresie potrzebują odpowiedniego żywienia. Tym bardziej, że zdrowy szczeniak może spalać nawet do dwóch razy więcej kalorii niż pies dorosły! Szczeniaki to wulkany energii. Są ciekawe świata i wciąż coś robią. Nic dziwnego, że przede wszystkim potrzebują źródła tej energii.
Karmy dla szczeniaków to skoncentrowane posiłki, które wspierają wzrost i rozwój młodych psów, a jednocześnie nie zawierają składników obciążających jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Wysokiej jakości karmy są bogate w wysoce przyswajalne białko, wapń, fosfor, cynk, magnez, żelazo oraz witaminę D. Oczywiście pierwszym i jednocześnie najlepszym pokarmem dla szczeniąt jest mleko matki, z czasem ich dietę należy rozszerzyć o stały pokarm. Warto robić to stopniowo, a zacząć już w trzecim lub czwartym tygodniu życia. Zachowajmy przy tym ostrożność, by nie doprowadzić do obciążenia jeszcze nierozwiniętego do końca układu pokarmowego.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz