Zwłóknienie płuc – objawy i leczenie

Witajcie Kochani!

Choroby płuc są zwykle dość poważnymi schorzeniami, a nieleczone w odpowiednim czasie mogą doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Jedną z tych chorób, która co gorsza, dotyka także małe dzieci, jest zwłóknienie płuc. Na czym polega i jak ją rozpoznać?

Zwłóknienie płuc – nie lekceważ objawów!

Zwłóknienie płuc to choroba polegająca na tym, iż na zdrowej tkance płuc tworzą się zwłóknienia, które można przyrównać do blizn. Na zwłóknienie płuc mogą zapadać wcześniaki. W jaki sposób można rozpoznać tę chorobę? Da się zaobserwować przyspieszony i urywany oddech, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, brak apetytu, spadek masy ciała, zmęczenie oraz suchy i uporczywy kaszel. Często zdarza się, że zwłóknienie płuc jest powikłaniem po innej chorobie śródmiąższowej płuc, na przykład pylicy, sarkoidozy, limfangiomatozy, proteinozy pęcherzyków płucnych czy wynikiem stosowania niektórych leków. Istnieje również samoistne zwłóknienie płuc, którego przyczyny są bliżej nieokreślone i nie mają związku z żadnymi innymi chorobami. W rzadkich przypadkach ten rodzaj zwłóknienia może być dziedziczny. Gdy takie zwłóknienie powstanie, nie da się go całkowicie wyleczyć. Leczenie choroby polega raczej na usunięciu przyczyn, które by doprowadziły do jej pogłębienia się. W zaawansowanym stadium jedynym ratunkiem jest przeszczep.

zwłóknienie płuc
Lekarz może przepisać leki na zatrzymanie rozwoju zwłóknienia płuc.

Aby zatrzymać rozwój zwłóknienia płuc, należy podawać choremu specjalne leki z grup kortykosterydów i immunospresyjnych, jeśli podejrzewa się przyczynę w innej chorobie. W przypadku braku przyczyny również pomóc może tylko przeszczep płuc.

A co Wy sądzicie o leczeniu zwłóknienia płuc? Może ktoś z Was zetknął się z tą chorobą? Podzielcie się przemyśleniami!

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz