Koty potrzebują zupełnie innego sposobu żywienia niż ludzie, dlatego do ich misek trafiają specjalne karmy. Nie oznacza to jednak, że mogą być wybierane bez dłuższego namysłu, zważając tylko na kwestie cenowe. W karmach komercyjnych może występowaćstosunkowo wysoka zawartość węglowodanów, stąd dietę kociaka należy urozmaicać. Nie zaleca się stosowania monodiety ani w jedzeniu gotowym ani przygotowywanym, bo w codziennym jadłospisie mruczka powinno być miejsce na pokarmy dostarczające zróżnicowania.
Karma dla kota z zawartością białka
W diecie kociaka nie może zabraknąć białka, które jest podstawowym składnikiem budulcowym i energetycznym. Nie chodzi jednak o to, by były to duże ilości białka niskiej jakości, bo takie może zaszkodzić, a nie zaowocować piękna i zdrową sierścią i zdrowym kotem. Koty potrzebują aż 3 razy więcej białka niż człowiek, a w stosunku do zapotrzebowania psów, jest to ilość wyższa aż o połowę. Białko o odpowiednim składzie – jakości i ilości budujących go aminokwasów, przynosi pożądane korzyści organizmowi mruczka. Co ciekawe, wcale idealny kawałek polędwicy wołowej, nie zawiera idealnych proporcji aminokwasów budujących jego białko. Jak ważne jest w diecie kota, warto się przekonać, przyswajając informacje z artykułu Co jedzą koty, czyli o prawidłowym żywieniu kota.
Węglowodany a tłuszcze – masa ciała kota
Co jedzą koty najchętniej? Mięso jako jeden z elementów ofiary drapieżnika, jest dla nich nie tylko przysmakiem, ale i produktem pełnym walorów odżywczych. Dla kociaka dobre będzie chude mięso (np. gotowana pierś kurczaka), jednak wtedy konieczne jest dodanie tłuszczu z innego źródła, aby zapewnić niezbędny bilans kaloryczny. Gotowa karma wysokiej jakości w 100% zapewnia dzienne zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze u kota. Porcja jedzenia suchego gotowego jest 3-4 razy mniejsza, niż mokrego jedzenia czy samodzielnie przygotowanego, co ma znaczenie jeśli kot niechętnie spędza czas przy swojej misce.
Wbrew pozorom to nie wysoka zawartość tłuszczu, przy odpowiednim poziomie białka, tuczy koty. Czynią to zbyt duże proporcje podaży węglowodanów strawnych trafiające do tańszychkarm o białku niskiej jakości. Tłuszcz jako nośnik wspomagający wchłanianie niezbędnych witamin jest dla kota źródłem energii, aczkolwiek szczególnie u zwierząt po zabiegu sterylizacji okazuje się składnikiem niebezpiecznym, gdy kot jej w pełni nie wykorzystuje lecz magazynuje. Aktualny stan wiedzy wskazuje, że utrzymanie odpowiedniej kociej sylwetki można uzyskać przy optymalnym udziale energii pochodzącej w 32% z białka, 35%-45% z tłuszczu oraz pozostałej energii z węglowodanów o umiarkowanym indeksie glikemicznym. W taki sposób są zbilansowane karmy Purina® ONE®, które można dobrać do swojego kota zależnie od indywidualnych potrzeb.
Z tego względu poleca się kupowanie wysokiej jakości produktów. Karma dla kota, która jest droższa, ale znacznie lepsza jakościowo ze względu na skład, jest także wydajniejsza, bo kociak otrzymuje wartościowe składniki i zjada jej mniej niż tej niskiej jakości. Dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na zawartość białka i tłuszczu, niezależnie od potencjalnej ilości deklarowanego mięsa przez producenta – bo to często o niczym nie świadczy. Pierwszym komponentem w składzie powinny być surowce pochodzenia zwierzęcego, a poziom białka w analizie ponad 30% (przeważnie do 45% w suchej karmie dla kota). Ale też nie przesadzajmy – bo co za dużo to nie zdrowo…
Produkty zakazane
Na spożycie produktów zakazanych, które mogą poczynić niemalże spustoszenie w kocim organizmie, najbardziej narażone są zwierzaki większość czasu spędzające w domu. Zagrożeniem są niektóre rośliny ogrodowe, ale przed ich próbowaniem czasami trudno upilnować kota. Można za to wyeliminować ryzyko podjadania produktów dla ludzi, które są zdecydowanie niewskazane. Mowa o winogronach, czekoladzie, smażonej czy surowej cebuli (a także kwiatkach cebulowych jak np. hiacynty), czosnku, produktach mlecznych w nadmiarze, pieczonym mięsie z przyprawami, wędzonych rybach czy kościach z gotowanego kurczaka.
Właściwe żywienie kota obejmuje jakość podawanych pokarmów oraz urozmaiconą dietę. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wydzielania posiłków, tym bardziej jeśli mruczek ma tendencje do zajadania nudy i czasu samotnie spędzanego w domu.
Źródła:
- http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-02-07.pdf
- https://www.koty.pl/zywic-kota-10-mitow-temat-zywienia-kotow/
- https://cowsierscipiszczy.pl/kot/zywienie-kota/
- Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów; Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz