Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach – najważniejsze zasady i przepisy

W każdej branży obowiązują pewne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. W sektorach, w których jednak pracownicy są szczególnie narażeni na ryzyko utraty życia lub zdrowia, ich przestrzeganie jest niezwykle istotne. W branży, w której najczęściej dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych wypadków, jaką jest budownictwo, należy zachować szczególną ostrożność, wykonując zwłaszcza prace na wysokości. Jakie są zasady dotyczące bezpieczeństwa pracy na rusztowaniach? Podpowiadamy.

Zasady dotyczące montażu i demontażu rusztowania budowlanego

Przepisy ściśle regulują zasady dotyczące zarówno montażu, jak i demontażu rusztowania. Zgodnie z nimi konstrukcja taka musi być ustawiona na stabilnym podłożu. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy rusztowania używane, czy całkiem nowe modele, zawsze poszczególne elementy takiej konstrukcji muszą zostać sprawdzone pod kątem jakichkolwiek uszkodzeń, aby pracownicy mogli bezpiecznie z nich korzystać.

Każdorazowo montaż i demontaż takiej konstrukcji powinien być wykonany zgodnie z instrukcją producenta lub projektem indywidualnym. Co więcej, w takich dokumentach muszą znajdować się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rusztowania, a więc na przykład, kto jest odpowiedzialny za jego budowę czy jakie jest maksymalne obciążenie zarówno pomostów, jak i samej konstrukcji. Bardzo istotne jest to, aby zarówno montaż, jak i demontaż rusztowań był przeprowadzany przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia.

Jak zabezpieczyć teren na którym znajduje się rusztowanie?

Strefa wokół rusztowania musi zostać odpowiednio zabezpieczona, aby wykonywane na wysokości prace nie zagrażały bezpieczeństwu przechodniów lub innych pracowników. Z tego powodu, niezależnie od tego czy decydujemy się na wynajem, czy kupno rusztowań, na przykład na stronie https://szalbud.pl/, gdy będziemy ich używać, należy zabezpieczyć przy użyciu siatek ochronnych strefę o szerokości minimum 6 m. W miejscu takim powinna znaleźć również tablica ostrzegawcza z napisem: „uwaga prace na wysokości”.

Zobacz także: https://lajf-stajl.pl/jakie-sa-rodzaje-rusztowan-budowlanych/

Jak prawidłowo użytkować rusztowanie?

Bardzo ważne są również przepisy dotyczące prawidłowego użytkowania rusztowań. Na taką konstrukcję należy wchodzić wyłącznie po specjalnych drabinkach od jej wewnętrznej strony. Przebywanie na rusztowaniu jest zakazane w przypadku braku odpowiedniego oświetlenia, po zmroku, podczas gęstej mgły, a także w innych niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak opady deszczu, śniegu czy w przypadku, gdy porywy wiatru sięgają 10 m/s. W sytuacji, kiedy rusztowanie znajdowało się na terenie, na którym przez pewien czas panowały takie warunki, wówczas musi być ono ponownie sprawdzone.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz