Bóle reumatyczne – jak sobie z nimi poradzić?

Reumatyzm i bóle stawów to przypadłość często przypisywana osobom starszym, wynikająca z podeszłego wieku. Prawda jest jednak taka, że choroby reumatyczne obejmują szereg schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i może przydarzyć się również osobom dość młodym. Poza tym możliwe jest leczenie reumatyzmu, choć wiele osób mylnie twierdzi, że są to już schorzenia nieuleczalne. Zobaczmy więc, z jakimi rodzajami reumatyzmu możemy się spotkać oraz jak się je leczy.

Dwa rodzaje reumatyzmu

Choroby reumatyczne można podzielić na dwa rodzaje: reumatyzm tkanek miękkich i reumatyzm stawowy.

Reumatyzm tkanek miękkich objawia się bólem z powodu tkanek dotkniętych chorobą otaczających stawy. Popularnym przykładem tej choroby jest tak zwany „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia kości ramiennej.

leczenie reumatyzmu
Reumatyzm tkanek miękkich.

Najczęstszą przyczyną występowania tego rodzaju reumatyzmu jest przeciążenie tych tkanek miękkich otaczających stawy, czyli ścięgien i tkanki łącznej. Choroba objawia się ostrym bólem.

Z kolei reumatyzm stawowy jest chorobą poważniejszą, ponieważ dotyka bezpośrednio stawów. W efekcie organizm sam atakuje maź stawową, powodując stan zapalny. Układ odpornościowy zaczyna walczyć z zapaleniem, co powoduje ból i obrzęk chorych stawów.

leczenie reumatyzmu
Reumatyzm stawowy.

Leczenie reumatyzmu może być skuteczne

Jak wspomnieliśmy na wstępie, leczenie reumatyzmu jest możliwe, wbrew różnym powszechnym opiniom. W wypadku reumatyzmu tkanek miękkich leczenie może polegać na czasowym unieruchomieniu chorych kończyn oraz stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w formie maści lub tabletek. Ponieważ wiele schorzeń reumatycznych wywołanych jest nadmiernym obciążeniem tkanek i stawów, istotne jest, by zachować właściwą masę ciała, a w przypadku nadwagi podjąć niezbędne działania, by ją zrzucić.

leczenie reumatyzmu
Leczenie reumatyzmu polega na stosowaniu maści i tabletek przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a także regularnej aktywności fizycznej.

Reumatyzm stawowy wymaga postawienia diagnozy przez specjalistę i dopasowania do niej leczenia. W leczeniu znaczenie mają nie tylko przepisane tabletki i maści, ale także aktywność fizyczna. W leczeniu reumatyzmu stawowego nieocenioną pomocą mogą być także zajęcia z fizjoterapeutą. Aby leczenie było skuteczne, ważna jest regularność w zalecanych ćwiczeniach oraz przyjmowaniu leków. Nigdy nie ignorujmy bólu stawów, sądząc, że jesteśmy za młodzi na schorzenia reumatyczne. Nie są one domeną starszych osób, a poza tym można je leczyć!

Więcej na ten temat przeczytacie również TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz