Jak wygląda proces uzyskania L4 online?

Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego, ale nie możesz udać się do lekarza osobiście? Aktualnie można uzyskać je również przez internet. Jak wygląda cały proces związany z uzyskaniem L4 online? Zobacz najważniejsze informacje!

L4 online – kto może z niego skorzystać?

Zwolnienie lekarskie jest potrzebne po to, aby usprawiedliwić nieobecność w pracy. Wystawiane jest ono między innymi w sytuacjach jako choroba, uraz, zabieg, rekonwalescencja po zabiegu.

Uprawnienia do wystawienia zwolnienia lekarskiego mają lekarze POZ oraz lekarze specjaliści. Aby więc uzyskać L4, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Nie ma jednak potrzeby udawania się do gabinetu osobiście, ponieważ można otrzymać L4 online podczas wizyty lekarskiej przez internet.

Z L4 online może skorzystać każda osoba. Wystarczy tylko umówić się na wizytę lekarską przez internet. Warto jednak pamiętać o tym, że takie wizyty są płatne, dlatego ich koszty nie są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak uzyskać L4 przez internet?

Otrzymanie zwolnienia L4 online nie jest skomplikowane. Jak wygląda cała procedura?

1. Wybranie placówki medycznej online

Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniej placówki, która pozwala na konsultację online z możliwością otrzymania zwolnienia lekarskiego. Warto sprawdzić różne serwisy i porównać ich oferty pod kątem cen oraz czasu oczekiwania na wizytę.

2. Wypełnienie formularza rejestracji

Kolejnym krokiem jest wypisanie formularza, który służy do rejestracji na wizytę. W formularzu wpisuje się informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, temperatury ciała, terminu, na który potrzebne jest zwolnienie. Należy również podać numer NIP pracodawcy.

Można również od razu wybrać termin konsultacji lekarskiej. W niektórych placówkach można skorzystać z niej od razu, dlatego nie trzeba czekać na najbliższy wolny termin przez długi czas.

3. Opłacenie wizyty

W następnym kroku należy uiścić opłatę za wizytę lekarską. Ceny wynoszą najczęściej od około 50 do 150 złotych w zależności do wybranej placówki. Cenniki można sprawdzić przed umówieniem wizyty.

4. Wzięcie udziału w konsultacji lekarskiej

Następnie bierze się udział w konsultacji z lekarzem. Zwykle trwa ona około 10-15 minut. W jej trakcie lekarz pyta o stan zdrowia pacjenta i na podstawie wywiadu podejmuje decyzję o wystawieniu L4 online.

Przy wypisywaniu zwolnienia lekarskiego lekarz poprosi również o przekazanie numeru PESEL. Potem zwolnienie w formacie elektronicznym jest automatycznie wysyłane do ZUS oraz do pracodawcy, więc nie ma potrzeby dostarczania go we własnym zakresie.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz