Letnie aranżacje tarasu – zainspiruj się!

Taras przed domem to idealne miejsce na wypoczynek czy też spotkania z przyjaciółmi w ciepłe, letnie dni. Pozwala obcować z przyrodą i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Aby jednak taras był miejscem, w którym będziemy chętnie odpoczywać czy spotykać się ze znajomymi, trzeba włożyć sporo pracy w jego zaaranżowanie. Odpowiedni dobór kolorów, ozdób i innych elementów dekoracyjnych może sprawić, że taras stanie się piękną wizytówką naszego domu i ulubionym miejscem spotkań. Nie masz pomysłu na aranżacje tarasu? Szukasz inspiracji lub ciekawych i niedrogich rozwiązań na jego wyposażenie? W takim razie nie przerywaj czytania!

Aranżacje tarasu – co wziąć pod uwagę?

Taras to miejsce, które ma nam przede wszystkim zapewniać komfort i relaks. Dlatego też jego wyposażenie powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia tarasu są meble ogrodowe. Jeżeli posiadamy taras o dużej powierzchni, możemy wybrać wygodny komplet takich mebli z dużym stołem, ławkami bądź krzesłami i leżakami. To idealne miejsce na spożywanie posiłków w gronie rodziny na świeżym powietrzu. Nawet jeżeli posiadamy mniejszy taras, nie musimy z tego rezygnować – wystarczy wybrać nieco skromniejszy zestaw mebli ogrodowych z mniejszym stolikiem i kilkoma krzesłami. Takie meble można rozkładać tylko na specjalne okazje, dzięki czemu na tarasie będzie odpowiednia ilość miejsca, by na przykład położyć się na leżaku i poczytać. Aranżacje tarasu to nie tylko wybór odpowiednich mebli. Warto zadbać też o klimatyczne oświetlenie, które włączy się pod wieczór, gdy na zewnątrz zapada zmrok. Wiele osób decyduje się na małe, solarne lampki, gdyż są one przede wszystkim ekologiczne i oszczędne. Poza tym dają taką ilość światła, aby na tarasie panowała przyjemna, intymna atmosfera.

aranżacje tarasu
Meble ogrodowe na taras należy dostosować do jego wielkości.

Jeśli chodzi o względy praktyczne, to zanim zaczniemy urządzać taras, musimy sprawdzić między innymi szczelność hydroizolacji, odpływ wody (musi być drożny, aby było możliwe zasadzenie wokół tarasu roślin oraz zastosowanie automatycznego systemu nawadniania) oraz dopuszczalne obciążenie. Jeżeli nasz taras docelowo ma być przedłużeniem salonu, powinniśmy jego aranżację dopasować do wnętrza salonu. Na przykład świetny efekt wizualny daje zastosowanie takiej samej nawierzchni na tarasie, co w salonie. Daje nam to naturalne przejście z salonu do tarasu i tworzy spójną całość. Najlepiej zastosować kamień, gdyż jest on odporny na czynniki atmosferyczne, ale sprawdzi się także drewno, oczywiście odpowiednio zaimpregnowane. W zestawieniu z dużą ilością zieleni da nam bardzo naturalny efekt.

Odmień swój taras latem!

Oczywiście aranżacje tarasu można zmieniać, chociażby ze względu na porę roku. Na jesień można w doniczkach zasiać wrzos, który pięknie wygląda, a przy tym nie wymaga zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych. Z kolei wiosną i latem warto zadbać o dużą ilość świeżych kwiatów na tarasie i wokół niego, oczywiście jeśli wśród naszych domowników nie ma alergików.

aranżacje tarasu
Świeże kwiaty w doniczkach to świetne uzupełnienie aranżacji tarasu w okresie letnim. Natomiast wrzosy w doniczkach świetnie sprawdzą się jesienią.

Kwiaty w dużych donicach na tarasie będą piękną ozdobą, a przy tym wprowadzą do domu prawdziwy zapach lata. Jeżeli oprócz tarasu, dysponujmy również ogrodem, warto w nim posadzić kwiaty, które będą elementem pięknego widoku z tarasu. Oprócz tego, na stole warto postawić duży wazon ze świeżymi kwiatami i świeczki bądź lampiony, które wprowadzą miły nastrój i pozwolą nam odpocząć przy ulubionej książce i lampce wina.

Aranżacja nowoczesnego tarasu

Pomysły na aranżacje tarasu to jedno, ale by zrobić to w sposób profesjonalny, należy wiedzieć, jakimi prawami rządzą się projekty tarasów oraz ich realizacja. Współczesny taras należy zaaranżować w taki sposób: ustawiamy sprzęty typowo pokojowe (na przykład zestaw mebli ogrodowych), dobieramy wygodne siedzenia oraz mniejszy kawowy stolik, oraz aranżujemy zieleń w dużych doniczkach. Wszystkie te elementy powinny być zachowane w tym samym stylu, podobnej kolorystyce oraz pasować do krajobrazu. Styl nowoczesny kojarzy nam się głównie z minimalizmem, ale też odważnym łączeniem kolorów czy faktur.

aranżacje tarasu
Odważne kolory i dodatki to atrybut nowoczesnego tarasu.

Aranżując taras, możemy pozwolić sobie na pewną ekstrawagancję, pod warunkiem, że reszta naszego mieszkania utrzymana jest w podobnym stylu. Na tarasie może pojawić się zdecydowanie więcej dodatków i elementów dekoracyjnych, niż w domu, gdyż taras służy przede wszystkim naszemu wypoczynkowi, a jego wygląd powinien w pełni nas satysfakcjonować. Funkcje praktyczną pełnią tu głównie meble, dlatego ich wybór powinien być podyktowany nie tylko wyglądem, ale też wygodą i funkcjonalnością. Jak wspomnieliśmy też wcześniej, wielkość zestawu mebli ogrodowych musi być też dopasowana do wielkości tarasu. A oto kilka pomysłów na aranżacje tarasu w konkretnych, najmodniejszych dziś stylach:

aranżacje tarasu
Aranżacja tarasu w stylu śródziemnomorskim.
aranżacje tarasu
Taras w stylu włoskim.
aranżacje tarasu
Taras w stylu angielskim.
aranżacje tarasu
Taras w stylu prowansalskim.

 

 

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz